Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 16 grudnia 2018

„Wolność zawdzięczamy wszystkim, którzy o nią walczyli, także w czasie Grudnia ‘70”

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości 48. rocznicy Grudnia 1970 roku

w Gdańsku

 

 

 

 

Szanowny Panie Przewodniczący!

Szanowni Państwo!

 

Przed czterdziestu ośmiu laty robotnicy Stoczni Gdańskiej, zakładów Gdańska, Gdyni, Szczecina, Słupska, Elbląga oraz innych miast w całej Polsce upomnieli się o szacunek dla ludzkiej pracy, o godziwy byt dla milionów polskich rodzin, o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny. Odpowiedzią komunistycznej władzy było krwawe stłumienie protestów, czego tragiczny bilans to kilkudziesięciu zabitych i ponad tysiąc rannych.

 

Składamy dziś hołd uczestnikom tamtych wydarzeń, w szczególności tym, którzy wówczas zginęli. Ich niewinna krew została przelana w haniebny sposób, ale ich ofiara nie poszła na marne. Pomnik Poległych Stoczniowców, odsłonięty w dziesiątą rocznicę Grudnia 1970 roku, stał się swoistą latarnią wolności, wskazującą drogę tym, którzy w całej Polsce sprzeciwiali się totalitarnej dyktaturze: górnikom z kopalni „Wujek”, „Manifest Lipcowy”, „Ziemowit” i „Piast”, hutnikom z Huty Katowice i Nowej Huty, stoczniowcom z Gdańska, Gdyni i Szczecina. Trzy krzyże górujące nad bramą Stoczni Gdańskiej stały się dla nich i dla wszystkich Polaków symbolem siły, jaka płynie z jedności i solidarności.

 

Dziś w wolnej, suwerennej i demokratycznej Polsce Stocznia Gdańska, kolebka Solidarności, materialny znak zwycięskiego polskiego patriotyzmu i symbol polskiej wolności, dołączyła do listy Pomników Historii. Tym aktem oddajemy hołd wszystkim związanym z tym miejscem bohaterom. Warto, byśmy pamiętali, że tę wolność zawdzięczamy wszystkim, którzy o nią walczyli i którzy za nią ginęli, także w czasie Grudnia 1970 roku. Ich celem była Ojczyzna będąca wspólnym domem, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce, w którym nikogo nie spycha się na margines i nikogo nie pozostawia się samemu sobie.

 

To z ich odwagi zrodził się dziesięciomilionowy ruch „Solidarności”, to im zawdzięczamy marsz do zwycięstwa w walce o to, by Polska była wolna i niepodległa. To dzięki nim możemy w tym roku świętować z dumą stulecie odzyskania niepodległości, gromadzić się pod biało-czerwoną flagą, uczestniczyć jako suwerenne państwo w dyskusjach o kształcie Europy i losach świata. Dzięki nim możemy dziś realizować nasze ambicje i plany. Wszystko to zawdzięczamy tym, którzy wówczas mieli odwagę upomnieć się o wolność i godność zwykłych ludzi, o godność nas wszystkich.

 

Niech trzy krzyże upamiętniające niewinne ofiary Grudnia 1970 roku będą dla nas drogowskazem i przypomnieniem, że wspólnota, że troska o dobro wspólne, że jedność i solidarność to wartości, które mogą dać trwały fundament rozwoju i pomyślności dla przyszłych pokoleń Polaków.

 

Cześć bohaterom Grudnia ’70!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytała Doradca Prezydenta RP Zofia Romaszewska podczas uroczystej mszy św. za ofiary Grudnia'70 odprawionej w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

 

Poleć znajomemu