przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 23 sierpnia 2015

List na Dożynkach Powiatowo-Gminnych Powiatu Pruszkowskiego

Organizatorzy i Uczestnicy
Dożynek Powiatowo-Gminnych
Powiatu Pruszkowskiego
w Brwinowie

 

 

Szanowni Rolnicy!
Panie Starosto Pruszkowski! Panie Burmistrzu!
Szanowni Państwo!

 

Razem z Państwem dzielę tę uroczystą i szczególną chwilę, kiedy zbieramy się, aby staropolskim zwyczajem podziękować Opatrzności i ludziom za zebrane plony. Wyrażam szacunek i wdzięczność rolnikom, producentom i hodowcom powiatu pruszkowskiego za Państwa troskę o polską ziemię, za wytrwałe starania o to, by przynosiła ona jak najobfitsze zbiory.

 

Mimo przynależności do aglomeracji warszawskiej i postępującej urbanizacji, powiat pruszkowski wciąż szczyci się osiągnięciami swojego rolnictwa. Także w skali całego kraju produkcja rolna pozostaje jednym z filarów rozwoju gospodarczego. Dlatego Polska nie może zrezygnować z własnej, narodowej polityki wobec wsi i rolnictwa. Rolnik to zawód szczególny. Od jego ciężkiej pracy zależą nie tylko biologiczne podstawy egzystencji narodu, ale też pomyślny rozwój całego państwa. Rolnicy mają więc prawo oczekiwać znacznie większego niż dotąd zainteresowania i wsparcia ze strony władz. Akcesja do Unii Europejskiej przyniosła polskiej wsi wiele pozytywnych zmian. Nie rozwiązała jednak automatycznie wszystkich problemów.

 

Mam świadomość, że na drodze ku dobrej przyszłości polskiego rolnictwa musimy sprostać jeszcze wielu wyzwaniom. Potrzebny jest wspólny wysiłek i zgodnie wypracowana strategia. Zapewniam, że sprawom wsi będę poświęcał wiele uwagi i troski. Moim celem jest tworzenie warunków do merytorycznej, szerokiej dyskusji na te niezwykle ważne tematy. Będą temu służyć prace Narodowej Rady Rozwoju. Liczę także na współpracę z instytucjami państwowymi, samorządami, organizacjami rolniczymi. Musimy pamiętać o solidarności i wspólnocie z tymi, którzy potrzebują nadal wsparcia i pomocy.

Szanowni Państwo! Dzisiaj życzę radosnego, dożynkowego świętowania w gronie rodziny i sąsiadów, satysfakcji z owoców całorocznej pracy oraz wszelkiej pomyślności. Najserdeczniej wszystkich Państwa pozdrawiam.

Szczęść Boże polskim rolnikom!

Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.