Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 17 stycznia 2019

List Prezydenta na uroczystości pogrzebowe śp. Franciszka Jakowczyka

Warszawa, 17 stycznia 2019 roku


Uczestnicy uroczystości pogrzebowych
śp. Franciszka Jakowczyka

 

 


Szanowni Państwo!

 

Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Franciszka Jakowczyka. Mam w pamięci moje spotkanie z Panem Franciszkiem w październiku ubiegłego roku, kiedy to we Wrocławiu, w gmachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, miałem zaszczyt i przyjemność oficjalnie przyznać, a tak naprawdę potwierdzić Jego polskie obywatelstwo. Obywatelstwo, którego Franciszek Jakowczyk sam nigdy się nie zrzekł.

 

Był człowiekiem niezwykłym, wzorem patriotyzmu i gotowości do najwyższych poświęceń. Jako młody człowiek dokonał wyboru, który zaważył na całym Jego życiu. Tym wyborem była Polska, wolna i niepodległa Rzeczpospolita. To dla niej zaryzykował swoją przyszłość. Okrutną karą za Jego patriotyczną postawę było najpierw zesłanie do łagru, a potem odmowa możliwości powrotu do Ojczyzny. Franciszek Jakowczyk nigdy nie zapomniał, że jest Polakiem, i nigdy nie wątpił, że walcząc za Polskę, walczył w słusznej sprawie. Wierzył, że Polska o nim nie zapomni. I tak się też stało. Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mogłem powitać Go na nowo w gronie polskich obywateli. Jego życiowa droga była mocno wpisana w ostatnie stulecie naszej historii, naznaczona cierpieniem z powodu dziejowych burz i totalitarnego zniewolenia, ale ostatecznie uwieńczona powrotem do niepodległej i wolnej Polski.

 

Wzruszenie, z jakim przyjmował Akt Nadania Obywatelstwa RP, i godność, z jaką nosił mundur polskiego oficera kombatanta, były najlepszym świadectwem Jego patriotycznej postawy. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej nadałem pośmiertnie Franciszkowi Jakowczykowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Rodzinie i bliskim śp. Franciszka Jakowczyka składam wyrazy głębokiego współczucia. W Jego osobie Polska żegna dziś jednego ze swych najwierniejszych synów. Cześć Jego pamięci!

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

Poleć znajomemu