przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 17 stycznia 2019

List Prezydenta na uroczystości pogrzebowe śp. Franciszka Jakowczyka

Warszawa, 17 stycznia 2019 roku


Uczestnicy uroczystości pogrzebowych
śp. Franciszka Jakowczyka

 

 


Szanowni Państwo!

 

Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Franciszka Jakowczyka. Mam w pamięci moje spotkanie z Panem Franciszkiem w październiku ubiegłego roku, kiedy to we Wrocławiu, w gmachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, miałem zaszczyt i przyjemność oficjalnie przyznać, a tak naprawdę potwierdzić Jego polskie obywatelstwo. Obywatelstwo, którego Franciszek Jakowczyk sam nigdy się nie zrzekł.

 

Był człowiekiem niezwykłym, wzorem patriotyzmu i gotowości do najwyższych poświęceń. Jako młody człowiek dokonał wyboru, który zaważył na całym Jego życiu. Tym wyborem była Polska, wolna i niepodległa Rzeczpospolita. To dla niej zaryzykował swoją przyszłość. Okrutną karą za Jego patriotyczną postawę było najpierw zesłanie do łagru, a potem odmowa możliwości powrotu do Ojczyzny. Franciszek Jakowczyk nigdy nie zapomniał, że jest Polakiem, i nigdy nie wątpił, że walcząc za Polskę, walczył w słusznej sprawie. Wierzył, że Polska o nim nie zapomni. I tak się też stało. Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mogłem powitać Go na nowo w gronie polskich obywateli. Jego życiowa droga była mocno wpisana w ostatnie stulecie naszej historii, naznaczona cierpieniem z powodu dziejowych burz i totalitarnego zniewolenia, ale ostatecznie uwieńczona powrotem do niepodległej i wolnej Polski.

 

Wzruszenie, z jakim przyjmował Akt Nadania Obywatelstwa RP, i godność, z jaką nosił mundur polskiego oficera kombatanta, były najlepszym świadectwem Jego patriotycznej postawy. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej nadałem pośmiertnie Franciszkowi Jakowczykowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Rodzinie i bliskim śp. Franciszka Jakowczyka składam wyrazy głębokiego współczucia. W Jego osobie Polska żegna dziś jednego ze swych najwierniejszych synów. Cześć Jego pamięci!

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.