przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 20 stycznia 2019

List na obchody 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

Warszawa, 20 stycznia 2019 roku

 


           Organizatorzy i Uczestnicy
     Ogólnopolskich Obchodów
           145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa
           w Wierzchosławicach

 


Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych w Wierzchosławicach na obchodach 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. Z tej okazji chcę złożyć hołd pamięci ojca ruchu ludowego i jednego z sześciu ojców niepodległości. Chcę też podziękować „Solidarności” rolniczej za kultywowanie idei, które właśnie stąd, z Wierzchosławic, wzięły swoje źródło. Nade wszystko zaś chcę gorąco podziękować mieszkańcom wsi polskiej za masowy udział w obchodach stulecia odrodzenia się wolnej Rzeczypospolitej.

 

Ze wzruszeniem wspominam wizytę na zeszłorocznych obchodach Witosowych. U progu roku jubileuszowego miałem zaszczyt i przyjemność tu, w stolicy ruchu ludowego, uczcić zasługi tego największego stronnictwa ówczesnej Polski i jednej z najważniejszych postaci w dziejach najnowszych naszego narodu. Złożyłem także wtedy kwiaty na grobie najbliższego współpracownika Witosa, Stanisława Mierzwy, skazanego w procesie szesnastu przywódców Polski Podziemnej w Moskwie oraz w procesie krakowskim działaczy PSL i WiN, zaś 11 listopada 2018 roku uroczyście wręczyłem nadany mu pośmiertnie Order Orła Białego. Poprzez te symboliczne gesty chciałem podkreślić, jak wielką wagę dla naszego suwerennego państwa – dla odzyskania, obrony i odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej – ma ruch ludowy i wieś polska.

 

Dziękuję za to, że lokalne społeczności rolnicze w całym kraju włączyły się w to wielkie narodowe świętowanie, czcząc bohaterów Niepodległej – przywódców, działaczy, żołnierzy, którzy zapisali piękne karty w dziejach swoich miejscowości i całej Ojczyzny. To ci ludzie budowali i umacniali Rzeczpospolitą u podstaw, we wszystkich wsiach i regionach. Oni też ją obronili, gdy była śmiertelnie zagrożona. Oni wreszcie przenieśli dziedzictwo i tożsamość przez czasy terroru i represji. Byli niezmiernie liczni, ale o wielu historia długo milczała. Mam na myśli zwłaszcza ofiary zbrodni komunistycznych: ok. dwóch tysięcy więzionych i ponad stu zabitych w okresie tużpowojennym i w latach 80. Wszyscy oni są bohaterami polskiej wsi i całego narodu polskiego.

 

Dzisiaj, kiedy wkraczamy w kolejne stulecie niepodległości, chcemy pielęgnować wartości, które do naszej wspólnoty politycznej wnieśli chłopi, a które konstytuują nowoczesny naród polski. To wierność tradycji i zwyczajom, tożsamości i kulturze. To głęboki szacunek do ziemi ojczystej i ludzkiej pracy, która żywi rodziny i cały naród. To wytrwałość, zaradność i aktywność. To umiejętność samoorganizacji, solidarnej współpracy i wzajemnej pomocy. To wreszcie dążenie do rozwoju i kształcenia, wdrażania nowych technik i udoskonalania metod pracy dla dobra wspólnego.


Pamiętając o tych zasługach i wkładzie wsi i ruchu ludowego w historię Rzeczypospolitej, dumni z dokonań przodków i naszych własnych osiągnięć, chcemy iść w przyszłość z wiarą we własne siły i możliwości. Chcemy służyć własnemu suwerennemu państwu, a zarazem korzystać z pełni praw i swobód, które tylko ono może naszemu narodowi zagwarantować. Chcemy rozwijać nasze małe ojczyzny, aby żyło się w nich coraz dostatniej i bezpieczniej. Na tej drodze wieś polska odgrywa rolę równie fundamentalną, jak przed stuleciem: jest ostoją polskości, a owoc pracy rolników i hodowców – zdrowa rodzima żywność – ma znaczenie strategiczne dla całego narodu.

 

Raz jeszcze dziękując za uświetnienie jubileuszu, niech będzie mi wolno wyrazić nadzieję, że pamięć, którą ożywiają i umacniają wydarzenia rocznicowe, będzie dla nas i naszych następnych pokoleń inspiracją do pracy dla coraz lepszej, sprawiedliwszej, nowocześniejszej Polski w XXI wieku.

 


Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

 

W imieniu Prezydenta RP list odczytała podczas uroczystości w Wierzchosławicach Barbara Fedyszak – Radziejowska, Doradca Prezydenta RP.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.