Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 20 stycznia 2019

Życzenia Prezydenta dla Anny Polony

Minister Wojciech Kolarski na uroczystościach jubileuszowych Anny Polony w Krakowie. Fot. Dawid Ścigalski

Pani

Profesor Anna Polony

 

 

 

Wielce Szanowna Pani Profesor!

 

W dniu Pani urodzin pragnę przekazać serdeczne gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz tak charakterystycznej dla Pani pogody ducha. Proszę przyjąć wyrazy mojego wielkiego szacunku oraz podziękowania za doniosły wkład wniesiony przez Panią w rozwój sztuki aktorskiej w Polsce. 

 

Podczas pracy w krakowskich teatrach – Teatrze im. Juliusza Słowackiego, a zwłaszcza Starym Teatrze – stworzyła Pani dziesiątki fascynujących postaci, obdarzonych Pani twórczym temperamentem i wspaniałą osobowością. Współpraca z najwybitniejszymi reżyserami teatralnymi, a szczególnie z wielkim wizjonerem polskiego teatru – Konradem Swinarskim, zaowocowała Pani znakomitymi kreacjami, które na przestrzeni lat dostarczały widzom szczerych wzruszeń i głębokiej refleksji. Pani zróżnicowany repertuar obejmuje sztuki romantyczne i współczesne, najważniejsze dzieła autorów polskich i zagranicznych. Nieczęsto zdarzają się przy tym aktorzy, którzy potrafią podobnie jak Pani po mistrzowsku wcielać się w bohaterów komediowych i tragicznych. Świadczy to o Pani wyjątkowych talentach i wszechstronności. 

 

Od lat jest Pani wierna scenie teatralnej, ale Pani kunszt mogliśmy także podziwiać w spektaklach telewizyjnych, serialach, filmach czy słuchowiskach radiowych. Uznanie przyniosły Pani kreacje w takich filmach, jak „Dekalog” czy „Rewers”. W pamięci pozostaje grana przez Panią dynamiczna Aniela Dulska z serialu „Z biegiem lat, z biegiem dni…”, a ostatnio rola w obrazie „Drogi wolności”, ukazującym Kraków w czasie walki Polaków o niepodległość i budowania suwerennego państwa.

 

Do tych wszystkich wspaniałych osiągnięć dodać należy Pani działalność pedagogiczną, dzięki której kolejne pokolenia młodych aktorów mają okazję czerpać z Pani doświadczenia, wiary w aktorski etos i niezachwianego przekonania, że każda interpretacja powinna zachować najwyższą artystyczną rangę.

 

Raz jeszcze z całego serca gratulując Pani pięknego jubileuszu, życzę, aby Pani wciąż trwający dialog z publicznością był źródłem satysfakcji oraz inspiracją do dalszej pracy twórczej i niestrudzonej – tak jak dotychczas – działalności dla dobra polskiej kultury. 

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Podczas uroczystości, która odbyła się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta RP z życzeniami urodzinowymi. 

Poleć znajomemu