przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 21 stycznia 2019

List do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Profesora Mieczysława Tomaszewskiego

  |   Uroczystości pogrzebowe śp. Profesora Mieczysława Tomaszewskiego. Fot. Jan Zych Uroczystości pogrzebowe śp. Profesora Mieczysława Tomaszewskiego. Fot. Jan Zych Uroczystości pogrzebowe śp. Profesora Mieczysława Tomaszewskiego. Fot. Jan Zych Uroczystości pogrzebowe śp. Profesora Mieczysława Tomaszewskiego. Fot. Jan Zych Uroczystości pogrzebowe śp. Profesora Mieczysława Tomaszewskiego. Fot. Jan Zych Uroczystości pogrzebowe śp. Profesora Mieczysława Tomaszewskiego. Fot. Jan Zych Uroczystości pogrzebowe śp. Profesora Mieczysława Tomaszewskiego. Fot. Jan Zych Profesor Mieczysław Tomaszewski. Jeden z najwybitniejszych polskich muzykologów, ceniony edytor, teoretyk i pedagog, autor fundamentalnych prac z dziedziny chopinologii, wielki społecznik i patriota

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Profesora Mieczysława Tomaszewskiego

 

 

Szanowni Państwo!

 

Żegnamy dzisiaj Pana Profesora Mieczysława Tomaszewskiego – jednego z najwybitniejszych polskich muzykologów, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie oraz twórcę tzw. krakowskiej szkoły teoretycznej, Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, kawalera Orderu Orła Białego.


Zobacz także: Odszedł Profesor Mieczysław Tomaszewski Z głębokim smutkiem i w poczuciu ogromnej straty, jaką poniosły nauka i kultura polska, pragnę uczcić pamięć wspaniałego, prawego Człowieka. Patriotę czynu i Żołnierza Września 1939 roku, energicznego społecznika i organizatora, lecz nade wszystko intelektualistę rozmiłowanego w muzyce, bez reszty oddanego swojej pasji naukowej, dydaktycznej i edytorskiej. Pasji, która udzielała się pokoleniom Jego uczniów i współpracowników, ale też wszystkim, którym dane było zetknąć się bądź to z Panem Profesorem osobiście, bądź to z Jego znakomitymi książkami.

 

Profesor Tomaszewski zasłynął z umiejętności interdyscyplinarnego, wnikliwego badania oraz sugestywnego objaśniania fenomenu, jakim jest muzyka. Był jednym z największych na świecie znawców spuścizny Fryderyka Chopina i innych twórców doby romantyzmu, a także twórczości współczesnych kompozytorów polskich. Talenty literackie i edytorskie Pana Profesora uwidoczniły się w wielu cenionych publikacjach fachowych i popularyzatorskich, które napisał sam lub sygnował jako wydawca. Był twórcą sukcesu ważnej instytucji kultury, jaką jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Ale skalę dokonań Profesora Tomaszewskiego trudno wyrazić jedynie liczbą Jego ważnych książek i artykułów, uczonych i muzyków, którzy zawdzięczają mu formację intelektualną najwyższej próby czy też wydarzeń muzycznych, które Pan Profesor animował. Wszystko, co uczynił dla kultury w Polsce, dla rozwoju polskiego życia muzycznego, ma także wartość niewymierną – bo przecież trudno opisać przemiany w sercach i umysłach, które niesie ze sobą pogłębione przeżywanie muzycznych arcydzieł.

 

Profesora Mieczysława Tomaszewskiego nie ma już wśród nas. Pozostał jednak Jego monumentalny, trwały dorobek naukowy. Pozostało w naszej pamięci świadectwo Jego życia, wypełnionego służbą najwyższym ideałom prawdy i piękna oraz nieustanną pracą na rzecz Ojczyzny i dobra wspólnego. 

 

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!

 

Rodzinie, Przyjaciołom i Współpracownikom Zmarłego składam serdeczne wyrazy współczucia.

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

 

List w imieniu Prezydenta odczytał doradca prof. Andrzej Waśko

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.