przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 6 lutego 2019

List Prezydenta na uroczystościach pogrzebowych śp. Antoniego Zambrowskiego

Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych

Antoniego Zambrowskiego

 

 

Szanowni Państwo!

 

Odszedł Antoni Zambrowski – odważny i mądry patriota, znakomity dziennikarz o wielkiej wiedzy i kulturze, były działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny reżimu komunistycznego. Zamilkł głos ważnego świadka polskiej historii najnowszej, niestrudzonego obrońcy wolności i prawdy, a także suwerenności, tożsamości i dobrego imienia naszej Ojczyzny.

 

Uwarunkowania rodzinne sprawiły, że od najmłodszych lat kształtowali Go ludzie wyznający wartości biegunowo przeciwne. Jego światopogląd wydawał się jednoznacznie uformowany, a dalsze koleje życia i moralne wybory w ogólnym zarysie przesądzone, związane z zaangażowaniem w sprawę komunizmu. Jednak Antoni Zambrowski był także człowiekiem w najlepszym znaczeniu tego słowa wolnym. Człowiekiem sumienia niegodzącym się na fałsz i niesprawiedliwość.


Po tym, jak otwarcie skrytykował postawę władz wobec podjętego przez episkopat dzieła polsko-niemieckiego pojednania, stał się obiektem szykan. Z czasem włączył się w nurt życia intelektualnego środowisk niezależnych. Brał udział w wydarzeniach Października 1956 roku. Był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” oraz Towarzystwa Kursów Naukowych, a od 1980 członkiem Solidarności.


Publikował w prasie podziemnej i zagranicznej. Zabiegał o wolność religii i prawa ludzi wierzących, a nade wszystko o Polskę prawdziwie niepodległą i sprawiedliwą. Po roku 1989 związał się z „Tygodnikiem Solidarność” jako dziennikarz i przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Był cenionym publicystą szeregu innych periodyków o profilu społeczno-politycznym oraz członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

 

W imieniu wolnej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej składam dzisiaj uroczysty hołd jej szczególnie zasłużonemu Obywatelowi. Dziękuję Mu za poruszający i niezwykle inspirujący przykład wierności najwyższym ideałom, za świadectwo osobistej uczciwości oraz wypróbowanej lojalności wobec Ojczyzny i Narodu.

 

Cześć Jego pamięci!

 

Rodzinę, krewnych, przyjaciół i współpracowników Zmarłego proszę o przyjęcie serdecznych wyrazów współczucia.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

 

List odczytał prezydencki doradca prof. Andrzej Waśko. 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.