przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 8 lutego 2019

List Prezydenta na konferencję „Fundamenty Niepodległej. Sejm Ustawodawczy”

            Organizatorzy i Uczestnicy konferencji

                                                                                  „Fundamenty Niepodległej.

                                                                                  Sejm Ustawodawczy (1919–1922)”

                                                                                  w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

                                                                                  w Warszawie

 

 

Szanowni Panowie Marszałkowie Sejmu i Senatu!

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Posłowie i Senatorowie!

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Profesorowie!

Wszyscy Dostojni i Mili Goście!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, zgromadzonych na konferencji z okazji setnej rocznicy inauguracyjnego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego 10 lutego 1919 roku. Wraz z obecnymi uroczystościami wchodzimy w kolejny etap obchodów jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. W minionym roku wspominaliśmy głównie wydarzenia związane z walką naszego narodu o wolność i odrodzeniem się suwerennej Polski po 123 latach zaborów. Teraz przed nami szereg rocznic związanych z odbudową państwa i jego instytucji. Wśród nich zaś do najważniejszych – zgodnie z liczącą wówczas 450 lat tradycją parlamentaryzmu Rzeczypospolitej – należał Sejm.

 

Zobacz także: Minister Halina Szymańska na konferencji poświęconej dziedzictwu pierwszego parlamentu Niepodległej Zwołanie go było jednym z pierwszych aktów w dziele odbudowy wolnej Polski. Już 26 stycznia 1919 roku, kiedy Wojsko Polskie walczyło o Lwów i Wielkopolskę, a ostateczny kształt granic państwowych wciąż jeszcze nie był znany, Polacy w demokratycznych wyborach wyłonili Sejm Ustawodawczy. Położył on fundamenty ustrojowe odrodzonej Ojczyzny.

 

Niespełna miesiąc później, 20 lutego posłowie powierzyli Józefowi Piłsudskiemu kontynuowanie misji Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza. Przyjęli cały szereg ustaw zarówno związanych z sytuacją trwającego wysiłku obrony zbrojnej Polski, jak określających system oświaty i opieki społecznej. Najważniejszym dziełem Sejmu Ustawodawczego było wypracowanie w ciągu dwóch lat projektu i uchwalenie 17 marca 1921 roku Konstytucji – pierwszej nowoczesnej ustawy zasadniczej suwerennej Rzeczypospolitej.

 

Pamiętamy jednocześnie, że działo się to w ogniu walk decydujących o być albo nie być Niepodległej. Posłowie dali dowód patriotyzmu i gotowości działania ponad podziałami politycznymi, kiedy latem 1920 roku ważyły się losy Ojczyzny. Sejm powołał wtedy ponadpartyjną Radę Obrony Państwa i poparł Rząd Obrony Narodowej z premierem Wincentym Witosem na czele.

 

Wszystko to czyni pierwszy Sejm Odrodzonej Polski wzorem mądrego, odpowiedzialnego sprawowania władzy ustawodawczej, który pozostaje po dziś dzień aktualny. Jestem głęboko przekonany, że z przykładu poprzedników, których postawy i dokonania będą Państwo dzisiaj wspominać, warto czerpać inspirację do pracy dla dobra wspólnego, dla wolnego narodu i niepodległego państwa.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

 

 

List Prezydenta odczytała Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta RP.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.