Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 lutego 2019

Prezydent do uczestników debaty „Narracje o Polsce za granicą”

  |   Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta do uczestników debaty „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta do uczestników debaty „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą” Debata o kulturze pt. „Narracje o Polsce za granicą”

Organizatorzy i Uczestnicy debaty

„Narracje o Polsce za granicą”

w Belwederze w Warszawie

 

 

Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na siódmą debatę belwederską, poświęconą zagadnieniom z szeroko rozumianej dziedziny kultury. Chcę dziś gorąco podziękować uczestnikom całego, blisko dwuletniego cyklu spotkań. Dziękuję prowadzącym i prelegentom oraz dyskutantom i słuchaczom.

 

W liście z okazji debaty inauguracyjnej pisałem, że jestem przekonany, iż w roku 1918 suwerenna Rzeczpospolita odrodziła się właśnie z kultury i dzięki kulturze. Dlatego też zależało mi na tym, aby sprawy kultury zajęły ważne miejsce w kalendarzu obchodów jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości – zarówno poprzez wybitne wydarzenia artystyczne, jak też wspólną refleksję i dyskusję. Ogromnie się cieszę, że dzięki udziałowi i zaangażowaniu tak wielu znakomitości polskiego życia naukowego i intelektualnego udało się to urzeczywistnić.

 

Potrzeba głębokiego, niespiesznego namysłu, zachowującego dystans wobec bieżących sporów, pozostaje stale aktualna. Dzisiaj podejmą Państwo ten trud w odniesieniu do zagadnień związanych z tym, co współcześnie nazywamy wizerunkiem Polski lub narracją o niej za granicą. Przyjrzą się Państwo temu, jak nas i nasz kraj widziano i ukazywano w przeszłości i przede wszystkim współcześnie. Rozmowa w dużej mierze dotyczyć będzie zapewne dzieł literackich, plastycznych, filmowych, ale wiemy wszyscy, że sprawy te wiążą się najściślej z polityką.

 

Być może szczególnie ostatni czas uświadomił nam, jak ważne jest propagowanie wiedzy o naszym narodowym dziedzictwie, historii, etosie. Z satysfakcją i nadzieją zauważam, że w tej dziedzinie widać od kilku lat wyraźną zmianę na lepsze. Powstają głośne książki i popularne filmy, prezentujące nasze dzieje, kulturę i pamięć w sposób, z jednej strony, prawdziwy i bliski naszemu doświadczeniu,a z drugiej – atrakcyjny dla zagranicznych odbiorców.

 

To wielkie zadanie trzeba podejmować stale i wierzę, że polskie środowiska intelektualne i twórcze będą robić to coraz skuteczniej. Jako Prezydent Rzeczypospolitej chcę zadeklarować przychylność dla takich działań, które – w mojej opinii – powinny cieszyć się wsparciem instytucji i władz państwowych. I mocno wierzę w to, że dzięki temu wspólnemu wysiłkowi narracje o Polsce rozpowszechniane za granicą będą coraz częściej zbieżne z obrazem nas, Polaków, we własnych oczach.

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

 

Podczas debaty w Belwederze list odczytał minister Wojciech Kolarski.

Poleć znajomemu