przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 5 marca 2019

List Prezydenta do uczestników uroczystości wręczenia Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

 

                                                                Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości wręczenia

                                                                       Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

                                                                       Zamek Królewski w Warszawie

 

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do Sali Wielkiej na warszawskim Zamku Królewskim na uroczystą galę Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. Prestiżowy laur, którym wyróżnia się osoby i instytucje zasłużone dla pielęgnowania dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej, wręczany jest już po raz dwudziesty. Z okazji jubileuszu składam wyrazy uznania Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga, która za przykładem patrona wspiera wiele działań na rzecz dobra wspólnego. Dziękuję za Państwa wkład w odzyskiwanie dzieł sztuki z polskich zbiorów, zaginionych podczas II wojny światowej, a także w promocję start-upów i innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wiele innych inicjatyw.

 

Zobacz także: Gala Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Nade wszystko gorąco gratuluję tegorocznemu laureatowi, Ekscelencji Księdzu Biskupowi Waldemarowi Pytlowi. Bardzo się cieszę, że w tej szczególnej, jubileuszowej edycji nagrodę otrzymuje proboszcz, gospodarz, opiekun i odnowiciel Kościoła Pokoju w Świdnicy. Obecny stan tej perły wśród dolnośląskich zabytków jest owocem ponad 30 lat pracy – duszpasterskiej, badawczej, konserwatorskiej i popularyzatorskiej. Ksiądz Biskup wraz z Małżonką przywrócił blask świątyni i przyczynił się do rozsławienia jej daleko poza granicami i Świdnicy, i Polski.

 

Kiedy wiosną 1654 roku Christian Czepko wyruszał w podróż po Europie, aby zbierać środki na budowę kościoła, nie przypuszczał, że kiedyś będzie on uznawany za bezcenny element Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz polski Pomnik Historii. Wpisanie świątyni na tę drugą listę – w ramach projektu stu Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości – było dla mnie zaszczytem i wielką radością. Te wyróżnienia, otrzymane w wyniku starań dzisiejszego Laureata, podkreślają wyjątkowość oraz olbrzymią wartość artystyczną i historyczną kościoła.

 

„Wyjeżdżamy w imię świętej i niepodzielnej Trójcy ze Świdnicy” – zapisał kwestor przed 365 laty w swoim dzienniku. Dzisiaj zaś goście z całego świata przybywają do Świdnicy, aby podziwiać bogactwo barokowego wystroju oraz treści religijnych i historycznych świątyni. Bo na przekór pierwotnym zamysłom austriackich władz kościół przetrwał wieki. I wbrew wielu stoczonym na śląskiej ziemi wojnom wciąż głosi posłanie pokoju i solidarności między bliźnimi i narodami. Życzę nam wszystkim, aby – także dzięki wysiłkom Księdza Biskupa – pozostał przez wiele kolejnych stuleci wymownym znakiem chrześcijańskiej Dobrej Nowiny.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

 

List Prezydenta odczytał minister Wojciech Kolarski. 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.