Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 6 marca 2019

Prezydent: Drodzy Młodzi Strzelcy, serdecznie Wam gratuluję

Uczestnicy i Organizatorzy

obchodów setnej rocznicy śmierci

pułkownika Leopolda Lisa-Kuli

oraz uroczystości złożenia przyrzeczeń

przez Orlęta i Strzelców

Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

w Rzeszowie

 

 

 

Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych i Lokalnych!

Ekscelencjo Księże Biskupie!

Żołnierze Rzeczypospolitej!

Drodzy Członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego!

Druhny i Druhowie, Drodzy Harcerze!

Szanowni Mieszkańcy Rzeszowa oraz ich Goście!

Drodzy Rodacy!

 

Być Polakiem to być człowiekiem wolnym. Podczas nocy zaborów nigdy nie pogodziliśmy się z niewolą, z trwałą zależnością od obcych potęg. Przez cztery pokolenia chroniliśmy i rozwijaliśmy rodzimą kulturę, język i tradycję. Podtrzymywaliśmy przekaz wiedzy historycznej i wartości patriotycznych. I nigdy nie zrezygnowaliśmy z walki o własne, niepodległe państwo.

 

Wspaniałym tego przykładem było życie i dokonania pułkownika Leopolda Lisa-Kuli, żarliwego patrioty czynu, który do dzisiaj inspiruje młodych Polaków – szczególnie tych, którzy myślą o służbie Ojczyźnie w formacjach mundurowych. Po latach szkoleń i ćwiczeń w organizacji skautowej i w Związku Strzeleckim, po latach ofiarnej służby w Legionach Polskich i Wojsku Polskim, 7 marca 1919 roku poległ śmiercią żołnierza w trakcie walk o umocnienie granic i bezpieczeństwo odrodzonej Rzeczypospolitej. Odszedł przed ukończeniem 23 roku życia, ale już w stopniu majora piechoty, otoczony legendą jako dowódca bardzo młody, lecz wyróżniający się wiedzą, umiejętnościami, niezwykłą odwagą i sukcesami na polu walki.

 

Pomnik w Rzeszowie przedstawia go w chwili, gdy dobywając szabli rusza do ataku. Widzimy tylko jego. Choć wiadomo, że podążają za nim jego podkomendni, to najpierw on sam wyrywa się do przodu. To ważny symbol. Nastoletni Leopold Kula nie czekał, aż inni szczegółowo objaśnią mu co i jak ma robić, aby dobrze służyć sprawie wolności. Nie czekał, aż wszystko ułoży się tak pomyślnie, że jedyne, co by mu pozostało, to dołączyć do zwycięzców. Z własnej inicjatywy poszukiwał środków i okazji, aby nie tylko myśleć i mówić o wolnej Ojczyźnie, ale też walczyć o nią z bronią w ręku i realnie odmieniać jej los. Budował swój charakter i wewnętrzną siłę po to, aby mogli na nim polegać koledzy i towarzysze broni, aby skutecznie bronić rodaków.

 

Ten etos codziennej, odpowiedzialnej służby ożywiał pokolenie, które wywalczyło wolną Rzeczpospolitą. Dzisiaj napełnia serca młodych kontynuatorów tradycji niepodległościowej i legionowej: członków organizacji strzeleckich, harcerzy, uczniów klas wojskowych. Mogłem się o tym przekonać wiele razy, między innymi w maju ubiegłego roku, podczas mojej wizyty na ćwiczeniach w Nowej Dębie. Z dumą i uznaniem myślę o wszystkich, którzy złożą dzisiaj strzeleckie przyrzeczenie. Drodzy Młodzi Strzelcy, serdecznie Wam gratuluję.
 

Życzę, aby Wasz hart ducha, wyszkolenie oraz znajomość historii Waszej małej ojczyzny i całej Polski pomogły Wam zrealizować ambitne plany. Nie zrażajcie się trudnościami i niepowodzeniami. Na przestrzeni wieków wielu zwątpiło w dobrą przyszłość Polski niepodległej, a przecież ona żyje, rozwija się, nabiera sił. Ten pomnik, zniszczony przez niemieckich okupantów i skazany na zapomnienie przez reżim komunistyczny, dzięki rzeszowskim patriotom powrócił na swoje miejsce. Ruch strzelecki, przez dziesięciolecia zakazany, znowu gromadzi Was pod swoimi sztandarami. Pamiętajcie, że, jak śpiewali legioniści z Pierwszej Kadrowej, chcieć, to móc. I że, według słów poety, Polska to jest wielka rzecz.

 

Dziękuję wszystkim, którzy zorganizowali dzisiejszą uroczystość oraz tym, którzy swoją obecnością tutaj zamanifestowali miłość i przywiązanie do Ojczyzny i jej bohaterskich obrońców. Najserdeczniej wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał minister Adam Kwiatkowski podczas uroczystości w Rzeszowie.

Poleć znajomemu