przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 24 marca 2019

Upamiętnienie Mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodziny Lubkiewiczów, którzy ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej

  |   Upamiętnienie Mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodziny Lubkiewiczów, którzy ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Fot. Patrycja Mic/Instytut Pileckiego Upamiętnienie Mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodziny Lubkiewiczów, którzy ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Fot. Patrycja Mic/Instytut Pileckiego Upamiętnienie Mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodziny Lubkiewiczów, którzy ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Fot. Patrycja Mic/Instytut Pileckiego Upamiętnienie Mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodziny Lubkiewiczów, którzy ratowali Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Fot. Patrycja Mic/Instytut Pileckiego

     Organizatorzy i Uczestnicy

     uroczystego odsłonięcia tablic upamiętniających

     Mieszkańców Gminy Sadowne oraz Rodzinę Lubkiewiczów

     za ich pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej

     w Sadownem

 

Szanowni Państwo!

 

Zobacz także: Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką W tym roku mija osiemdziesiąta rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, zajmując nasze terytorium i siejąc terror na niespotykaną skalę, a jedną z najczarniejszych kart tej historii był los, jaki Niemcy zgotowali milionom polskich i europejskich Żydów. Zamykani w gettach i wywożeni do obozów, odzierani z godności, byli oni w sposób bezwzględny i planowy eksterminowani. Holokaust stał się nie tylko wielką tragedią dla Polski i całej Europy, ale także jedną z najstraszniejszych zbrodni w dziejach ludzkości.

 

W tych mrocznych czasach zajaśniała jednak wielkim blaskiem gwiazda tych, którzy stanęli po stronie swoich żydowskich współobywateli, także tu, w Sadownem. Niedaleko stąd, w Treblince, Niemcy urządzili obóz zagłady, w którym bestialsko zamordowali kilkaset tysięcy Żydów z Polski i z innych okupowanych krajów. Ci, którym udało się uciec z transportów, oraz dawni żydowscy mieszkańcy Sadownego ukrywali się wspomagani przez miejscowych Polaków. Jednym z ratujących był Leon Lubkiewicz, piekarz, który za przekazywanie chleba Żydom został rozstrzelany wraz ze swoją żoną Marianną i synem Leonem. Dobro, jakie wyświadczył, spotkało się z brutalną reakcją niemieckich żandarmów, którzy po wielogodzinnych torturach i znęcaniu się wykonali krwawy wyrok i pozostawili niepogrzebane ciała ofiar, aby zastraszyć pozostałych mieszkańców Sadownego.

 

Rodzina Lubkiewiczów była jedną z wielu, które pomagały Żydom ukrywającym się w pobliżu Treblinki. Na liście Sprawiedliwych wśród Narodów Świata widnieje ponad trzysta nazwisk mieszkańców tych okolic. Są oni przykładem i świadectwem postawy tych – jakże wielu – naszych rodaków, którzy w imię człowieczeństwa i miłości bliźniego zdobywali się na taką odwagę, jakiej trudno wymagać od kogokolwiek.

 

Dla uczczenia ich bohaterstwa i poświęcenia obchodzimy już po raz drugi Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To hołd złożony tym, którzy w nieludzkich czasach, choć groziła za to natychmiastowa kara śmierci, starali się przeciwdziałać Zagładzie, dając wyraz wierności najwyższym wartościom. Są oni bohaterami naszego narodu i całej ludzkości.

 

Dziękuję władzom Gminy Sadowne i powiatu węgrowskiego, a przede wszystkim mieszkańcom, którzy zachowują pamięć o Rodzinie Lubkiewiczów, o mieszkańcach Sadownego ratujących Żydów i o wydarzeniach sprzed niemal osiemdziesięciu lat. Niech upamiętnienie ich bohaterstwa będzie znakiem, że wspólna historia Polaków i Żydów, której bolesnym rozdziałem była niemiecka okupacja i Holocaust, wciąż jest dla nas przejmującą lekcją braterstwa i solidarności.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

 

List odczytał reprezentujący Prezydenta podczas uroczystości minister Andrzej Dera. 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.