przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 28 marca 2019

Prezydent do uczestników Rejsu Niepodległości: Witajcie w domu, witajcie w Ojczyźnie!

  |   Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami załogi Rejsu Niepodległości w styczniu tego roku Para Prezydencka otrzymała od uczestników Rejsu Niepodległości replikę żaglowca „Dar Młodzieży”.

Organizatorzy i Uczestnicy

     uroczystości zakończenia

     Rejsu Niepodległości

     Skwer Kościuszki, Gdynia

 

 

Szanowny Panie Ministrze!

Szanowny Panie Komendancie!

Drodzy Uczestnicy Rejsu Niepodległości!

Dostojni Goście, Panie i Panowie!

 

Zobacz także: Spotkanie Pary Prezydenckiej z uczestnikami Rejsu Niepodległości Rozmowa Pierwszej Damy z papieżem Franciszkiem i spotkanie na pokładzie Daru Młodzieży Witajcie w domu, witajcie w Ojczyźnie! Po przeszło 10 miesiącach „Dar Młodzieży” zawija dzisiaj do macierzystego portu w Gdyni. Wyszedłszy stąd w morze, fregata po raz drugi w swojej historii okrążyła Ziemię, żeglując w kierunku wschodnim. Spektakularna wyprawa miała na celu uczczenie setnej rocznicy odrodzenia się niepodległej Rzeczypospolitej. Wspominając czcigodną przeszłość, płynęli Państwo jednak ku słońcu, a zatem na spotkanie przyszłości. I podobnie też całe narodowe obchody jubileuszowe nie kierują naszych myśli tylko wstecz, lecz zarazem naprzód. Pielęgnowanie zbiorowej pamięci i honorowanie zasług bohaterów polskiej wolności służy bowiem umacnianiu w nas, współczesnych, patriotyzmu, dumy z dokonań minionych pokoleń i własnych oraz wiary w swoje siły, talenty, umiejętności i potencjał.

 

Jestem przekonany, że uczestnicy Rejsu Niepodległości doznali wielu wspaniałych przeżyć, jakie przynoszą dalekie wojaże. Kiedy wyruszali Państwo w drogę 20 maja 2018 roku, życzyłem powodzenia w tej wyprawie w nieznane – i to się spełniło: wracają dzisiaj Państwo cali i zdrowi. Ufam, że spełniły się też inne słowa – o wewnętrznej przemianie, jakiej doświadcza człowiek dzięki tak odległej, długiej podróży. Jestem przekonany, że ona będzie objawiać się stopniowo w Państwa życiu, przyszłych wyborach i decyzjach. Chcę dzisiaj życzyć wszystkim młodym żeglarzom, aby to wyjątkowe doświadczenie owocowało dla Państwa przez wiele, wiele lat.

 

Chcę dziś też wyrazić uznanie i wdzięczność wszystkim uczestnikom Rejsu Niepodległości. Gratuluję Państwu sukcesu i dziękuję za olbrzymi wysiłek i odpowiedzialność, jakie podjęli organizatorzy: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni i Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Dziękuję za Państwa trud i fachowość, za gorące serca i chłodne głowy, dzięki którym to śmiałe przedsięwzięcie tak doskonale się powiodło. Dziękuję za to, że rozsławiliście po całym świecie wieść o pięknie Polski i radości z jubileuszu. Wszystkim z serca życzę wielu kolejnych osiągnięć i wszelkiej pomyślności.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

 

Słowa Andrzeja Dudy odczytał reprezentujący go podczas uroczystości minister Wojciech Kolarski. 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.