przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 29 marca 2019

List Prezydenta z okazji polskich obchodów Międzynarodowego Dnia Inwalidy

Prezydent podczas Gali Finałowej III edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” 20 listopada 2018 r.

Organizatorzy i Uczestnicy

obchodów

Międzynarodowego Dnia Inwalidy Zgorzelec 2019

 

 

Szanowny Panie Profesorze!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie witam wszystkich zgromadzonych na jubileuszowej konferencji w Zgorzelcu zorganizowanej w ramach obchodów w Polsce Światowego Dnia Inwalidy. Państwa obecność – osób szczególnie oddanych środowisku ludzi z różnymi rodzajami niepełnosprawności – to ogromnie ważne świadectwo: z jednej strony – świadectwo wrażliwości wobec potrzeb każdego obywatela, z drugiej zaś – świadectwo aktywności osób z niepełnosprawnościami.


Zobacz także: Prezydent: Nowoczesne państwo musi być dostępne dla niepełnosprawnych Oba te aspekty mają zasadnicze znaczenie dla budowania Polski dostępnej dla wszystkich. Obowiązkiem państwa i naszym zadaniem jest usuwanie barier i pomoc osobom z niepełnosprawnościami w jak najpełniejszym powrocie do aktywności, a poziom ich integracji, dostrzeganie w nich pełnowartościowych i pełnoprawnych członków społeczeństwa jest ważnym wyznacznikiem naszego cywilizacyjnego rozwoju. Nie ma prawdziwej nowoczesności bez włączenia w nią całego społeczeństwa.

 

W ostatnich dziesięcioleciach wiele się w tym względzie w Polsce zmieniło. Likwidowane są bariery architektoniczne, ludzie z niepełnosprawnościami coraz lepiej odnajdują się na rynku pracy, a przede wszystkim rośnie świadomość, że osoby te mogą z powodzeniem budować swoją karierę zawodową, odnosić sukcesy w biznesie, pracować społecznie, wreszcie prowadzić szczęśliwe i udane życie rodzinne. Wspieranie ich w tym jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale także wielką szansą, by korzystać z ich potencjału, z ich doświadczeń, z ich pracy. Doskonale zdając sobie sprawę z wagi tych problemów, zarówno ja osobiście, jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, jak i moja Małżonka, angażujemy się w inicjatywy służące poprawie sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Wśród tych przedsięwzięć są między innymi nagrody, którym patronujemy: „Lider Dostępności”, nagroda dla architektów, urbanistów i inwestorów, którzy w swoich projektach i realizacjach najpełniej urzeczywistniają ideę dostępności architektonicznej, oraz „Człowiek bez Barier”, nagroda dla osób z niepełnosprawnościami mającymi szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, społecznej i twórczej. Miło mi też poinformować, że od tego roku, w ramach Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Dobra Wspólnego” przyznawana będzie Nagroda im. Piotra Pawłowskiego, nieodżałowanego i niestrudzonego orędownika i propagatora integracji.

 

Zobacz także: XXV edycja obchodów Międzynarodowego Dnia Inwalidy w Zgorzelcu Wszystkie te wyróżnienia i związane z nimi kampanie mają zwrócić uwagę na wartość, jaką osoby z niepełnosprawnościami wnoszą do społeczeństwa, i uwrażliwić na ich potrzeby. Taki jest również sens obchodów Dnia Inwalidy w Zgorzelcu, które z tym większą przyjemnością objąłem Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej. Cieszę się, że kolejne już spotkanie będzie miało nie tylko uroczysty charakter, ale że towarzyszy mu także pogłębiona refleksja w ramach Konferencji Naukowej Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.


Niesienie ulgi w cierpieniu i powrót do pełnej sprawności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, jest trzecim – obok usuwania barier i aktywizacji – ważnym zadaniem wobec osób z niepełnosprawnościami. Wyrażam uznanie wszystkim, którzy na co dzień pracują dla tego wielkiego celu, jakim jest integracja, oraz wszystkim, którzy zajmują się rehabilitacją i fizjoterapią. Gratuluję tym z Państwa, którzy dzisiaj otrzymają odznaczenia państwowe oraz odznaki i wyróżnienia. Dziękuję za Państwa wytrwałe, przemyślane wysiłki i życzę wielu ciekawych spotkań, inspirujących rozmów i wartościowych dyskusji.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

 

 

List odczytał reprezentujący Prezydenta podczas wydarzenia minister Andrzej Dera. 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.