Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 30 marca 2019

Pożegnanie śp. Pułkownika Janusza Krzyżanowskiego

Uczestnicy uroczystości poogrzebowych
śp. Pułkownika Janusza Krzyżanowskiego
w Narodowym Sanktuarium
Matki Bożej Częstochowskiej
w Doylestown w Stanach Zjednoczonych

 

 

Czcigodni Weterani, Drodzy Rodacy, Panie i Panowie!

 

Ze smutkiem żegnamy dzisiaj śp. Pułkownika Janusza Krzyżanowskiego. Odszedł dzielny żołnierz Rzeczypospolitej, patriota zawsze wierny Ojczyźnie, człowiek wybitnie zasłużony dla Polonii amerykańskiej i środowiska kombatanckiego.

 

Należał do wspaniałego pokolenia, uformowanego przez odrodzoną Polskę. Umiłowanie wolności i pragnienie służenia Niepodległej kierowało Jego poczynaniami przez całe długie, blisko stuletnie życie.

 

Jako młody człowiek osobiście doświadczył, czym jest sowiecki komunizm. Uwięziony przez NKWD, przeszedł szlakiem polskich oficerów – ofiar zbrodni katyńskiej – przez obóz w Starobielsku. Stąd przewieziony został do Workuty, gdzie pracował katorżniczo w tamtejszych łagrach. Wyszedłszy z „nieludzkiej ziemi” w szeregach armii gen. Andersa, służył w Wojsku Polskim na Bliskim Wschodzie i w Wielkiej Brytanii. Nie dane Mu było wrócić do kraju, w którym władzę objął wrogi narodowi komunistyczny reżim.

 

Pozostawszy na obczyźnie, przez ponad 70 lat wytrwale działał na rzecz sprawy polskiej. Integrując środowiska kombatanckie i wszystkich rodaków mieszkających za oceanem, starał się o pielęgnowanie narodowej pamięci i tożsamości oraz więzi z krajem przodków i wiary w jego ponowne wyzwolenie.

 

Opatrzność pozwoliła Mu doczekać tej chwili, gdy Polska stała się na powrót suwerenna. Do ostatnich lat czynnie uczestniczył w uroczystościach patriotycznych. Wolna Rzeczpospolita uhonorowała Jego zasługi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i innymi odznaczeniami państwowymi.

 

Dzisiaj w imieniu władz państwowych i całego narodu pochylam głowę na znak czci dla Pułkownika Janusza Krzyżanowskiego. Jego odejście napełnia nasze serca żalem, ale pozostajemy dumni, że tak znakomity i wybitny człowiek był naszym rodakiem.

Cześć Jego pamięci!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 
Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu