przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Życzenia dla Jerzego Kaliny z okazji 75. urodzin

  |   Minister Wojciech Kolarski przekazał prezydenckie życzenia dla Jerzego Kaliny Minister Wojciech Kolarski przekazał prezydenckie życzenia dla Jerzego Kaliny

Pan
Jerzy Kalina

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także: Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla Jerzego Kaliny Z okazji 75. urodzin pragnę przekazać Panu najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia. Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za Pana dokonania twórcze, w których troska o uniwersalne zasady moralne splata się ściśle z refleksją i zadumą nad Polską.   

 

Począwszy od lat 70. XX wieku Pańska działalność artystyczna stanowiła dobitną odpowiedź na PRL-owską codzienność ograniczeń i obłudy. Była głosem sprzeciwu, który łączył najlepsze tradycje awangardy z romantyczną koncepcją sztuki czynnej, upominającej się o godność, wolność i podmiotowość człowieka. Myślę tu chociażby o rzeźbie anonimowego przechodnia, uznanej po latach za jeden z najbardziej niezwykłych pomników na świecie.

 

W stanie wojennym przystąpił Pan do opozycyjnego ruchu kultury niezależnej, realizując patriotyczne projekty, które w tym trudnym czasie dodawały Polakom otuchy. Przygotowane przez Pana oprawy pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II i odprawianych przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę mszy za Ojczyznę podkreślały, że Kościół tworzy przestrzeń, gdzie manifestowane są wolnościowe dążenia narodu. W wielu poruszających realizacjach upamiętnił Pan postać zamordowanego przez SB kapelana Solidarności. Pana zaangażowane prace podnosiły aktualne tematy i problemy w sposób prawdziwy, a nieskrępowana wyobraźnia podejmowała zwycięską walkę z nałożoną przez komunistyczne władze cenzurą.

 

Pańska twórczość nie przestała towarzyszyć naszej rzeczywistości po 1989 roku. Przeciwnie, okres transformacji był dla Pana punktem odniesienia wobec własnych, nierzadko krytycznych interpretacji i poszukiwań. Kontynuował Pan również swój dialog z polską historią, zapisując w narodowej pamięci szereg oryginalnych prac, w tym niezwykle wymowną symbolikę warszawskiego Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej 2010 roku. Chciałbym jednocześnie wyrazić Panu wdzięczność za to, że Pańskie dzieła wzbogaciły ubiegłoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy rodzaj Pana wypowiedzi, od rzeźby, poprzez instalacje i performance, aż po projekty realizowane dla teatru i kina, budzi podziw i wywołuje wzruszenie. 

 

Raz jeszcze gratuluję Panu wspaniałego jubileuszu. Ciesząc się, że wciąż rozwija Pan potencjał twórczy, życzę Panu kolejnych artystycznych odkryć i sukcesów w przyszłości.     

 

Prezydent Rzeczypospolitej 

Andrzej Duda

 

 

Prezydenckie życzenia wraz z odznaczeniem przekazał minister Wojciech Kolarski.  

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.