Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 maja 2019

List na inaugurację Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Warszawa, 6 maja 2019 roku

 

Organizatorzy i Uczestnicy

koncertu inaugurującego

XXXVIII Międzynarodowy Festiwal

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

 

Eminencjo!

Ekscelencje, Księża Arcybiskupi i Biskupi!

Panowie Posłowie! Panie Wojewodo! Panie Marszałku!

Panie Ambasadorze! Pani Konsul!

Szanowni Państwo!

 

Po raz trzydziesty ósmy Hajnówka gości najlepszych polskich i zagranicznych wykonawców śpiewu cerkiewnego oraz przybyłych z tej okazji do Państwa miasta licznych miłośników tej muzyki, pragnących kontemplować jej duchowość i niepowtarzalne piękno. Serdecznie pozdrawiam zgromadzonych w Soborze Św. Trójcy słuchaczy koncertu inauguracyjnego. Ze szczególnymi słowami powitania zwracam się do organizatorów Festiwalu – przedstawicieli Społecznego Komitetu Organizacyjnego, Stowarzyszenia „Miłośników Muzyki Cerkiewnej” i Polskiego Autokefalicznego Kościoła prawosławnego oraz władz samorządowych Hajnówki i powiatu hajnowskiego. Serdecznie witam i pozdrawiam wszystkie zespoły chóralne uczestniczące w konkursowych zmaganiach.

 

Muzyka cerkiewna współtworzy dziedzictwo kulturowe Rzeczypospolitej, zajmuje także znaczące miejsce w europejskiej kulturze muzycznej. Dlatego cieszę się, że zainaugurowane przed laty w Hajnówce, będącej ważnym ośrodkiem życia duchowego polskiego prawosławia, skromne spotkanie parafialnych chórów, z upływem lat przeobraziło się w jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń z dziedziny wokalistyki chóralnej w naszym kraju. Będąc miejscem prezentacji śpiewu liturgicznego wschodniego chrześcijaństwa, jego bogactwa brzmień, form i duchowych treści, Festiwal odgrywa wielką rolę w upowszechnianiu muzycznej kultury prawosławia i przybliża sympatykom śpiewu sakralnego ten wysublimowany rodzaj muzyki.

 

Szanowni Państwo!

 

Zainaugurowane dziś święto muzyki cerkiewnej uznawane jest za znakomitą wizytówkę Podlasia, tego wyjątkowego miejsca, gdzie przenikają się różne religie, kultury i zwyczaje. Miałem przyjemność odwiedzać Hajnówkę i Państwa piękną ziemię. Przyjeżdżając tu, zawsze byłem pod wielkim wrażeniem, jak te wszystkie tradycje zgodnie ze sobą współistnieją, stanowiąc wielką wartość Rzeczypospolitej. W to wielokulturowe dziedzictwo regionu podlaskiego wspaniale wpisuje się mający ponadtrzydziestoletnią tradycję i niosący ekumeniczne przesłanie organizowany przez Państwa Festiwal.

 

Życzę uczestnikom koncertu inauguracyjnego, aby tegoroczne spotkanie z muzyką cerkiewną i sztuką wokalną prezentowaną przez biorące udział w Festiwalu zespoły przysporzyło Państwu wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych oraz głębokich wzruszeń religijnych. Życzę wszystkim chórom oraz ich dyrygentom sięgnięcia po najwyższe festiwalowe laury. Raz jeszcze serdecznie Państwa pozdrawiam.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany podczas uroczystości w Hajnówce przez ministra Adama Kwiatkowskiego.

Poleć znajomemu