Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 4 maja 2019

List do uczestników uroczystości z okazji Dnia Strażaka 2019

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości z okazji Dnia Strażaka 2019

 

 

 

 

 

Drodzy Strażacy Państwowej Straży Pożarnej!

Drogie Druhny i Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych!

Szanowni Państwo!

 

Trudna i niebezpieczna, ale jakże szlachetna misja strażaka darzona jest przez Polaków najwyższym szacunkiem oraz zaufaniem społecznym. W ten właśnie sposób rodacy wyrażają wielkie uznanie dla Państwa odpowiedzialnej, ofiarnej służby. W dniu świętego Floriana, Waszego patrona, kiedy przypada święto wszystkich strażaków, pragnę złożyć Państwu w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej najserdeczniejsze podziękowania i najlepsze życzenia.

 

Strażak jest symbolem poświęcenia i odwagi. Kimś, na kogo możemy zawsze liczyć i na kim nigdy się nie zawiedziemy. Nie tylko w obliczu pożarów, klęsk żywiołowych, katastrof, ale również wielu innych zagrożeń to właśnie strażacy są zwykle pierwsi w szeregu ofiarnych ratowników, niosąc bliźnim pomoc nieraz z narażeniem swego zdrowia, a nawet życia. To służba wymagająca szczególnych cech charakteru, a jednocześnie wysokich kompetencji, profesjonalizmu i sprawności. Polska jest dumna ze swych strażaków, którzy nieustannie składają dowody najwyższego kunsztu.

 

Stanowicie jeden z filarów naszej państwowości i systemu bezpieczeństwa narodowego. Tak jest obecnie, pośród wyzwań XXI wieku – i tak jest od pokoleń, gdy polscy strażacy swoim patriotyzmem, niezłomnością, obywatelskim zaangażowaniem wspierali Ojczyznę i niepodległościowego ducha, niejednokrotnie zamieniając mundur strażacki na żołnierski. Z Waszego środowiska płynęły zawsze wzory najcenniejszych postaw. Niosą dzisiaj Państwo w przyszłość to chlubne i inspirujące dziedzictwo.

 

Pragnę serdecznie pozdrowić Druhny i Druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Ogromnie cenię Wasz wielki społeczny ruch. Jesteście prawdziwymi liderami w swoich lokalnych wspólnotach, pokazującymi, czym jest etos służby, solidarność i międzyludzkie więzi. OSP ofiarnie uczestniczą w akcjach ratowniczych, ale są również centrami życia społecznego w bardzo wielu miejscowościach, kultywują miejscowe tradycje i formują zachowania młodych pokoleń. To właśnie z myślą o tych wszystkich zasługach uznałem, że w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości nie może zabraknąć przedstawiciela Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Z okazji Dnia Strażaka składam wszystkim Państwu życzenia wszelkiej pomyślności. Życzę bezpiecznej służby, skutecznych interwencji i szczęśliwego zakończenia każdej akcji. Życzę poczucia spełnienia w podejmowanych misjach i działaniach, nagradzanych nieustanną ludzką wdzięcznością. Niech święty Florian ma zawsze Państwa w swojej opiece.


Wszystkiego dobrego!

Poleć znajomemu