Menu rozwijane

03 lutego 2020
Prezydent Andrzej Duda

Depesza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

do Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga

Szanowny Panie Przewodniczący,

w imieniu narodu polskiego oraz własnym pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy współczucia oraz wsparcia dla rodzin zmarłych w wyniku infekcji wywołanej przez koronawirus oraz życzenia szybkiego powrotu do zdrowia dla wszystkich zarażonych.

Z wielką uwagą śledzę rozwój wypadków związanych z rozprzestrzenianiem się epidemii. Pragnę przekazać słowa uznania osobiście dla Pana Przewodniczącego za szybką i zdecydowaną reakcję, która, nie mam co do tego wątpliwości, uniemożliwiła dalszy niekontrolowany rozwój epidemii i w ten sposób ocaliła wiele istnień ludzkich, zarówno w Chińskiej Republice Ludowej, jak i w innych państwach.

Jestem również pod wrażeniem sprawnego zorganizowania działań odpowiednich służb medycznych, które w tej nadzwyczajnej sytuacji natychmiast pośpieszyły z pomocą wszystkim potrzebującym.

Na szczególne słowa uznania za odwagę i solidarność w tym momencie próby zasługują mieszkańcy Wuhan oraz całej prowincji Hubei. Jestem przekonany, że swoją postawą zyskali szacunek Polaków oraz innych narodów.

Mam głębokie przeświadczenie, że działania podjęte do tej pory przez władze chińskie przyniosą wkrótce pożądane efekty w postaci opanowania epidemii i powrotu do zdrowia wszystkich zarażonych.

Proszę przyjąć, Panie Przewodniczący, wyrazy najwyższego szacunku, a także życzenia pomyślności i zdrowia dla Pana osobiście oraz dla wszystkich obywateli Chińskiej Republiki Ludowej.

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej