Menu rozwijane

02 czerwca 2021
dsc_0687.jpg [598.86 KB]
Fot. Alicja Jaroszewska


Pan
Profesor Krzysztof Kowalczyk
Rektor
Uniwersytetu Przyrodniczego
w Lublinie

 

 

Magnificencjo Panie Rektorze!
Dostojny Senacie!
Panie i Panowie Profesorowie!
Szanowni Państwo!

Dziękuję za zaproszenie do udziału w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Badawczo–Wdrożeniowego i Dydaktycznego Innowacyjnych Technologii w Ogrodnictwie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Cieszę się, że uczelnia, która jest ważnym ośrodkiem badań w dziedzinie rolnictwa, ogrodnictwa, technologii żywności i biotechnologii oraz biologii środowiskowej, wzbogaci się o nowe zaplecze naukowo–dydaktyczne w tak ważnej dziedzinie, jaką jest zastosowanie innowacyjnych technologii w ogrodnictwie.

Produkcja żywności pozostaje wciąż wielkim wyzwaniem cywilizacyjnym. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski zależy od tego, w jak dużym stopniu będziemy w stanie sami produkować zdrową, bezpieczną i pełnowartościową żywność. Jest to cel, którego nie można osiągnąć bez nowoczesnego i konkurencyjnego ogrodnictwa. Uprawa owoców i warzyw, których Polska jest jednym z czołowych europejskich eksporterów, to jedna ze strategicznych dziedzin polskiej gospodarki. Dlatego tak ważne jest wdrażanie nowych technologii, które pozwolą polskim ogrodnikom produkować więcej i taniej, a przede wszystkim zdrowo i ekologicznie. Innowacje technologiczne to także lepsze miejsca pracy i wyższe kwalifikacje osób zatrudnionych w ogrodnictwie. Jestem przekonany, że nowo powstające Centrum stanie się prawdziwym ośrodkiem innowacji w skali krajowej i międzynarodowej oraz miejscem, gdzie powstawać będą przełomowe rozwiązania.

Gratulując wmurowania kamienia węgielnego, życzę całej społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a zwłaszcza pracownikom Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, wielu sukcesów oraz szybkiego i pomyślnego zakończenia inwestycji służącej całej polskiej branży ogrodniczej.

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

List został odczytany przez prof. Andrzeja Waśkę, Doradcę Prezydenta RP.

 

Może Cię zainteresować Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego centrum badawczo-wdrożeniowego