Menu rozwijane

03 grudnia 2019
List odczytał podczas uroczystości wiceszef KPRP Paweł Mucha

                                                                                  Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości

przekazania not identyfikacyjnych

rodzinom 16 ofiar komunizmu

w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na obecną uroczystość. Już po raz szósty tu, w Pałacu Prezydenckim, rodziny ofiar komunizmu otrzymują noty, zaświadczające, że ich bliscy zostali odnalezieni. Dotąd zidentyfikowano szczątki ponad stu osób, zamordowanych przez zbrodniczy totalitarny reżim i potajemnie pogrzebanych. To wiele, bardzo wiele. Ale to też nadal dopiero początek ogromnego dzieła, które musi być kontynuowane. Rzeczpospolita jest to winna wszystkim tym, którzy za wierność jej zapłacili najwyższą cenę własnego życia.

Może Cię zainteresować Noty identyfikacyjne kolejnych ofiar totalitaryzmu komunistycznego przekazane bliskim Składam dzisiaj hołd wyklętym-niezłomnym żołnierzom podziemia antykomunistycznego i działaczom drugiej konspiracji niepodległościowej, prześladowanym, potępionym i skazanym na zapomnienie – a jednak zwycięskim. Bo ani represje aparatu bezpieczeństwa, ani sądowe bezprawie, ani szkalowanie przez propagandę, ani nauczanie fałszywej historii w szkołach nie wymazały pamięci i prawdy o tych, którzy do końca walczyli o wolność narodu polskiego.

Biografie tych 16 bohaterów niepodległej Polski mówią o patriotyzmie i poświęceniu, odwadze i zdradzie. Są przykładami dramatycznych losów naszych rodaków – przodków i poprzedników – w XX wieku. Wśród zidentyfikowanych znajdują się uczestnicy wojny obronnej 1939 roku, żołnierze Polski Walczącej z czasów okupacji niemieckiej, wreszcie ofiary brutalnych śledztw, mordów sądowych i ludobójczych operacji przeciwko podziemiu niepodległościowemu, prowadzonych przez władze powojenne.

Wszyscy oni pragnęli służyć Ojczyźnie, odzyskać utracone własne suwerenne państwo, żyć jako ludzie wolni. Nie było im to dane. Reżim spychał ich do lasów, tropił i tępił niby dzikie bestie. Dla takich jak oni nie było miejsca pod czerwoną dyktaturą. Mieli zginąć i zniknąć na zawsze z ludzkiej pamięci. Jednak prawda o tym, kim byli i jakim służyli wartościom, przetrwała w polskich domach i sercach. Trwająca w ukryciu przez dekady, powróciła z wielką siłą, kiedy Polska ponownie odzyskała niepodległość. I dzisiaj pamięć o nich jest fundamentem, na którym budujemy wolną Rzeczpospolitą.

Chcę na koniec gorąco podziękować tym, dzięki pracy których możemy spełniać „obowiązek Antygony”, stanowiący jedną z podstaw naszej europejskiej cywilizacji. Dziękuję badaczom: historykom, archeologom, antropologom, genetykom, prokuratorom i współpracownikom Instytutu Pamięci Narodowej oraz wolontariuszom, którzy przyczyniają się do odnajdowania, ekshumowania i identyfikowania naszych bohaterów. Państwa determinacja, zaangażowanie i profesjonalizm przywracają Polsce godność prawdziwej Matki-Ojczyzny, która nigdy nie zapomina o swoich wiernych dzieciach. My zaś wszyscy możemy dzięki temu wielkiemu dziełu oddać należne honory i spełnić wobec nich ostatnią posługę.

Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym za Niepodległą!

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

List odczytał podczas uroczystości Paweł Mucha, Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.