Menu rozwijane

17 czerwca 2019

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości
przekazania not identyfikacyjnych
rodzinom 24 ofiar totalitaryzmów
w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

Szanowni Państwo!

To zaszczyt, że już po raz piąty w Pałacu Prezydenckim zostają ogłoszone informacje o odnalezieniu doczesnych szczątków ofiar totalitaryzmów. Nie mogąc, niestety, gościć Państwa osobiście na dzisiejszej uroczystości przekazania rodzinom not identyfikacyjnych, przesyłam serdeczne pozdrowienia, słowa uznania i wdzięczności.

Począwszy od pierwszego spotkania przed trzema laty, łączna liczba odnalezionych i zidentyfikowanych wynosi już 96. Są wśród nich Wyklęci – Niezłomni żołnierze powstania antykomunistycznego, od poszukiwań których rozpoczęło się to wielkie dzieło, prowadzone przez profesora Krzysztofa Szwagrzyka wraz ze współpracownikami. Są także uczestnicy podziemia niepodległościowego z czasów wojny i okupacji, zamęczeni przez Niemców – ich odnalezienie na terenie tych samych obiektów, gdzie potem komunistyczna bezpieka zabijała ludzi drugiej konspiracji, podkreśla ciągłość oporu Polaków wobec obydwu totalitaryzmów, a zarazem także bliźniacze okrucieństwo i bezwzględność wrogów naszej Ojczyzny spod brunatnego i czerwonego sztandaru. Wreszcie, wśród ofiar, których pamięć dziś czcimy, są też polscy żołnierze, wzięci do niewoli przez UPA i zamordowani.

Wszystko to świadczy, że błędne i krzywdzące są twierdzenia, jakoby przywracanie pamięci o drugiej konspiracji zniekształcało historię naszego narodu i upraszczało ją w czarno-biały schemat. Chcę z całą mocą podkreślić, że jest wręcz przeciwnie. Poszukując ludzi podziemia antykomunistycznego, poznajemy lepiej całe nasze dzieje najnowsze. Działania zainicjowane,
aby zapewnić godny pochówek tym, którzy mieli trafić na „śmietnik historii” i których ciała nieraz faktycznie grzebano w miejscach niegodnych człowieka – pozwalają odnajdować też innych rodaków, którzy zginęli tragicznie, pełniąc służbę dla Rzeczypospolitej.

Wszyscy oni są naszymi narodowymi bohaterami. Wszyscy zasługują na cześć i pamięć. Wszystkim mamy obowiązek wyświadczyć ostatnią posługę. Bo przecież jesteśmy „stróżami naszych braci” – pisał Zbigniew Herbert w wierszu Pan Cogito o potrzebie ścisłości – i niezależnie od tego, „jak trudno ustalić imiona / wszystkich tych co zginęli / w walce z władzą nieludzką” musimy kontynuować starania, aby każdego z nich „zawołać po imieniu”, umieszczając nazwisko na jego autentycznym grobie. I jestem przekonany, że będziemy to czynić, chociaż zapewne nigdy nie nadejdzie moment, kiedy moglibyśmy powiedzieć: to już koniec, odnaleźliśmy wszystkich.

Powtórzę to, co już wielokrotnie mówiłem: wypełniając tę powinność wobec narodowych bohaterów, przywracamy dobre imię i godność nie im, lecz Rzeczypospolitej. Wolna Polska jest im to winna. Dziękuję z serca tym, poprzez pracę których my wszyscy, współcześni Polacy, pośrednio wywiązujemy się z tego obowiązku. Dziękuję także rodzinom ofiar, które przez dziesiątki lat przeniosły wiedzę o losie bliskich i nadzieję na ich odnalezienie. Właśnie teraz znajduje ona swoje wypełnienie, gdy Państwa ojców, dziadków, wujów będzie można wreszcie godnie pochować. Dziękuję Państwu za wierność pamięci o nich.

Chciałbym, by pamięć o bohaterach i męczennikach Niepodległej była dla nas, ich potomków i następców, zobowiązaniem do pracy dla wspólnego dobra. Oni o wolną Rzeczpospolitą walczyli, dla niej pracowali i za wierność jej polegli. Dali świadectwo, jak fundamentalną wartość dla narodu ma własne suwerenne państwo. Dlatego za obowiązkiem pamięci o nich idzie też
inne zobowiązanie: do dobrej, rzetelnej, wytrwałej, skutecznej pracy dla umacniania siły i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Bo nie wystarczy, abyśmy ich odnaleźli, uczcili i godnie pochowali. Musimy przede wszystkim robić, co w naszej mocy, aby nam, Polakom, nigdy już nie odebrano wolności. I niech ta służba będzie najpiękniejszym hołdem, jaki możemy im złożyć.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda