Menu rozwijane

07 stycznia 2022

Organizatorzy i Uczestnicy
Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej
w Centrum Olimpijskim w Warszawie

Szanowny Panie Prezesie!
Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej. Bardzo żałuję, że wbrew tradycji lat poprzednich tym razem nie mogę osobiście wziąć w nim udziału i wspólnie świętować początku nowego roku, a więc i nowego rozdziału w sportowej rywalizacji. Pandemia i wynikające z niej ograniczenia, które naznaczyły już dwa minione sezony, pokrzyżowały teraz również moje plany. Chcę jednak tym goręcej pogratulować Państwu wszystkich dokonań i złożyć najlepsze życzenia.

Zawsze z ogromną radością uczestniczę w Państwa spotkaniach i wysoko cenię ich atmosferę, pełną życzliwości i solidarności. Sądzę, że to niezwykle ważne w sporcie – i w dyscyplinach zespołowych, i w indywidualnych – gdy można liczyć na całe środowisko, które wzajemnie się wspiera i motywuje do walki o coraz lepsze wyniki. Spotkania olimpijczyków cenię też za to, że są pełne dumy i powagi, związanych z niewątpliwym zaszczytem, jakim jest możliwość występowania w międzynarodowych zawodach z godłem Rzeczypospolitej na piersi. Z serca dziękuję dziś Państwu za godne reprezentowanie naszego kraju.

Na poziomie kadry narodowej – z perspektywy zarówno zawodników, jak i kibiców – sport ściśle łączy się z patriotyzmem. Tak dzieje się w chwilach triumfu, kiedy słuchamy ze wzruszeniem Mazurka Dąbrowskiego, a nasi rodacy stają na najwyższym podium. I tak też bywa w momentach, gdy publiczność dopinguje sportowców, zmagających się ze szczególnie trudnymi rywalami. Chcę dziś gorąco podziękować za wszystkie te wspaniałe emocje, które przeżywamy dzięki Państwa wysiłkom i które umacniają naszą biało–czerwoną wspólnotę.

Noworoczne spotkanie to zawsze okazja do spojrzenia wstecz i podsumowania minionego roku. Był to czas prestiżowych turniejów, odroczonych z 2020 roku, na czele z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. Ich bohaterów gościliśmy wraz z Małżonką w Pałacu Prezydenckim, a także gratulowaliśmy im podczas gali olimpijskiej. Raz jeszcze więc dziękuję Państwu za walkę, determinację i poświęcenie, które zaowocowały sukcesem – medalowym rekordem polskich olimpijczyków w XXI wieku.

Przed nami kolejny rok ważnych zawodów – już za niespełna miesiąc inauguracja zimowych igrzysk w Pekinie. Gratuluję olimpijczykom, którzy zakwalifikowali się do udziału, i mocno zaciskam kciuki za powodzenie tych, którzy jeszcze zmagają się o awans. Wszystkim życzę sukcesów i zapewniam, że będę pilnie śledził Państwa występy na igrzyskach. Niech rozpoczynający się nowy rok 2022 – rok kolejnych sportowych wyzwań – przyniesie Państwu wiele satysfakcji i osiągnięć, a nade wszystko niech przybliży powrót do postcovidowej normalności, również w sporcie – i tego życzę najgoręcej.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda


W imieniu Prezydenta RP podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie list odczytał Doradca Piotr Nowacki.