Menu rozwijane

28 czerwca 2022

Uczestnicy i Organizatorzy
obchodów 66. rocznicy Powstania
Poznańskiego Czerwca 1956 roku

 

Szanowni Państwo!

Poznański Czerwiec 1956 roku – słusznie nazwany Powstaniem Poznańskim ze względu na skalę społecznego sprzeciwu – na zawsze zapisał się w naszej historii jako świt nadziei po mrokach stalinowskiej nocy, jako przełomowy krok narodu na drodze do wolnej Polski. Wspólnie pochylamy głowy przed bohaterami tego wielkiego zrywu. Oddajemy cześć robotnikom, mieszkańcom Poznania i Wielkopolski, którzy stawili czoła komunistycznemu systemowi.

Niezwykle poruszającą wymowę ma fakt, że to właśnie tutaj – na ziemi, gdzie przed wiekami narodziła się polska państwowość i gdzie w roku 1918 w walce o niepodległość naszej Ojczyzny wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie – doszło do tak masowego i ostrego społecznego protestu, stanowiącego pierwszy strajk generalny w latach PRL. W tłumnych demonstracjach i starciach na ulicach Poznania wzięło udział co najmniej sto tysięcy osób. Początek robotniczemu wystąpieniu dali pracownicy tego zakładu, założonego w XIX wieku przez wybitnego przedsiębiorcę, działacza pozytywistycznego i obrońcę polskości Hipolita Cegielskiego. Protest gwałtownie się rozszerzył, eksplodując jak iskra rzucona na proch.

Powstanie Poznańskie, podjęte z oburzenia na ludzką krzywdę i bezrozumną niegospodarność komunistycznego systemu, było zarazem wielką manifestacją patriotyzmu i pragnienia wolności. Podczas demonstracji śpiewano polski hymn, ‘Rotę” i pieśni religijne. Protestujący uderzyli w ośrodki i symbole komunistycznej władzy, rozbili więzienia, uwalniając więźniów politycznych. Wydarzenia Poznańskiego Czerwca stanowiły świadectwo zdecydowanego odrzucenia przez Polaków narzuconego reżimu, wyraz dumy narodowej i niepodległościowych dążeń. Z bólem pamiętamy, że na skutek brutalnej interwencji władz wobec demonstrantów, do której skierowano czołgi oraz liczne oddziały wojska, milicji i UB, zginęło co najmniej 79 osób, a ponad 600 zostało rannych. Uosobieniem krwawej ofiary poniesionej przez poznaniaków stała się postać trzynastoletniego Romka Strzałkowskiego, który zginął od ubeckiej kuli.

W imieniu niepodległej Rzeczypospolitej wyrażam najgłębszy hołd i wdzięczność wszystkim, którzy w czasie niezwykle trudnym, wypełnionym terrorem i represjami, odnaleźli w sobie siłę, odwagę i godność, aby rzucić w twarz komunistycznym despotom swój hardy sprzeciw. Poznański Czerwiec zainicjował istotne zmiany w naszym kraju, otworzył drogę do wolności – choć długo jeszcze przyszło Polakom na nią czekać. Potrafiliśmy ją sobie wywalczyć, aby stanowiła fundament pomyślności Rzeczypospolitej. Głęboko odczuwamy, jak wielką potęgą jest solidarność ludzi wolnych – i z tym przeświadczeniem niesiemy pomoc sąsiedniej Ukrainie, która dzisiaj bohatersko walczy w obronie swej suwerenności i integralności terytorialnej. Wydarzenia Poznańskiego Czerwca są dowodem, że nawet w zmaganiach z najcięższymi wyzwaniami historia ostatecznie staje po stronie tych, którzy działają w imię podstawowych ludzkich wartości. Dziękuję Państwu za upowszechnianie tej krzepiącej prawdy i za kultywowanie pamięci o bohaterach Powstania Poznańskiego. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

______________________________________

List odczytał Sekretarz Stanu w KPRP Andrzej Dera.

Fot. Tomasz Ignasiak