Menu rozwijane

05 sierpnia 2022

Uczestnicy i Organizatorzy uroczystości
w hołdzie Ludności Cywilnej Woli

 

Czcigodni Powstańcy Warszawscy!
Szanowni Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych!
Szanowni Mieszkańcy Dzielnicy Wola i wszyscy Mieszkańcy Stolicy!
Szanowni Państwo!

Pochylamy głowy przed męczeństwem naszych Rodaków, okrutnie zgładzonych podczas rzezi Woli w dniach Powstania Warszawskiego. Ta straszliwa zbrodnia, stanowiąca wstrząsający przykład ludobójstwa dokonanego na ziemiach polskich przez niemieckich okupantów, była jedną z największych tragedii, jakich doświadczył nasz naród, i największą jednostkową masakrą ludności cywilnej w Europie w czasie II wojny światowej. Do dzisiaj nie sposób policzyć wszystkich Ofiar tej potwornej eksterminacji – możliwe jest, że zamordowanych zostało wówczas aż 65 tysięcy warszawiaków. Składamy Im najgłębszy hołd i zaświadczamy o naszej wiernej pamięci.

Kiedy warszawscy powstańcy chwycili za broń, aby walczyć o wolność swego miasta i Ojczyzny, Hitler wydał rozkaz zrównania Warszawy z ziemią i wymordowania wszystkich jej mieszkańców. Niemieccy siepacze oraz zbrodniarze z oddziałów RONA gorliwie przystąpili do wykonania zadania. Najstraszliwsze uderzenie spadło na cywilną ludność Woli i Ochoty, mordowaną masowo w najbardziej bestialski sposób. Ogromną liczbę zgładzonych stanowiły kobiety i dzieci, osoby starsze i niedołężne, personel medyczny, chorzy i ranni z wolskich szpitali. Rzeź Woli niezmiennie pozostaje obrazem niewyobrażalnego zła oraz podeptania wszelkich ludzkich praw i zasad.

Wstrząsające jest, że po zakończeniu wojny żaden z oprawców kierujących eksterminacją ludności cywilnej Warszawy w okresie powstania nie został ukarany. Kat Woli, SS–Gruppenführer Heinz Reinefarth, dożył swych dni w Niemczech, sprawując funkcję burmistrza miasta Westerland oraz posła do landtagu w Szlezwiku–Holsztynie. Dopiero w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego jego zbrodnie zostały tam ze wstydem napiętnowane.

Tragedia Woli pokazuje, jak straszliwą cenę zapłacił naród walczący o wolność. Warszawa, miasto nieujarzmione, płaciła tę cenę niejeden raz w swojej historii – bo właśnie w ten sposób, terrorem i bestialstwem wymierzonym w bezbronną cywilną ludność, próbowały rzucić  na kolana stolicę Polski nienawidzące wolności ościenne potęgi. W polskie dzieje wpisana jest rzeź Pragi dokonana przez imperialną Rosję w czasie insurekcji kościuszkowskiej i przeprowadzona przez niemieckich okupantów rzeź Woli. Niestety, zło znane z historii znów wdziera się w naszą współczesność. Oddając cześć zamordowanym mieszkańcom Warszawy, z ogromnym bólem patrzymy na tragedię ukraińskiej Buczy, Hostomela i Irpienia, na zburzony Mariupol. Solidarnie pomagamy cierpiącej i heroicznie broniącej wolności Ukrainie. Powstanie Warszawskie, tak ciężko okupione krwią, jest świadectwem, że w ostatecznym rozrachunku historia staje po stronie tych, którzy walczą ze złem w imię dobra.

Wieczna pamięć Poległym Mieszkańcom Warszawy!
Chwała Powstańcom Warszawskim!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

_________________________________________________

List odczytał Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP.