Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości
posadowienia wiechy i zakończenia I etapu budowy
Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych
w Tarchomińskich Zakładach Farmaceutycznych „Polfa”
w Warszawie
Szanowny Panie Prezesie!
Szanowni Państwo!
Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na uroczystości posadowienia wiechy i zakończenia I etapu budowy Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych w Tarchomińskich Zakładach Farmaceutycznych „Polfa”. Zaledwie przed rokiem, 22 czerwca 2021 roku, miałem zaszczyt i przyjemność wspólnie z Panem Prezesem podpisać akt erekcyjny i wmurować kamień węgielny pod tę inwestycję. Bardzo się cieszę, że prace realizowane są sprawnie i szybko, przybliżając rozpoczęcie działalności w nowym obiekcie. Chcę wyrazić najwyższe uznanie i podziękować wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w to niezmiernie ważne dzieło. Życzę Państwu, aby zgodnie z planem Centrum zostało tutaj uruchomione na dwustulecie Zakładów w 2023 roku. Będzie to wspaniała forma uczczenia jubileuszu, a przede wszystkim ogromnie istotny wkład w walkę z „dżumą XXI wieku”, jak nazywa się choroby nowotworowe.
Leczenie nowotworów to wielkie wyzwanie. Na raka umiera w Polsce aż sto tysięcy osób rocznie i jest to drugi pod względem śmiertelności rodzaj chorób, a w grupie wiekowej 55–74 lat powoduje ponad połowę zgonów. Zjawisko to ma skomplikowane i różnorodne przyczyny, o niewątpliwym podłożu cywilizacyjnym, i obejmuje cały świat zachodni. Niestety w naszym kraju wciąż niezadowalający jest dostęp do nowoczesnych metod terapii, jak też świadomość społeczna dotycząca profilaktyki i znaczenia wczesnego wykrywania choroby. Skutkuje to wskaźnikami przeżywalności pacjentów onkologicznych, odbiegającymi od wyników innych krajów Unii Europejskiej.
Dlatego pilną potrzebą pozostaje pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej, w tym jej zaleceń w dziedzinie edukacji prozdrowotnej, promocji zachowań zapobiegających rozwojowi chorób. Wielokrotnie zwracali na to uwagę eksperci z powołanej przeze mnie Narodowej Rady Rozwoju i działającej od początku 2021 roku Rady ds. Ochrony Zdrowia. Temu celowi służy trwająca od 3 czerwca z inicjatywy Kancelarii Prezydenta ogólnopolska akcja „Zdrowe Życie”, ułatwiająca skorzystanie z bezpłatnych programów specjalistycznych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich w Mobilnych Strefach Zdrowia. Liczę, że zachęci to rodaków w każdym wieku do troski o własne zdrowie.
Jednak nawet najpowszechniejsza profilaktyka i popularyzacja zdrowego trybu życia nie wyeliminują całkowicie zagrożenia chorobą. W zmaganiach z nowotworami kluczową rolę odgrywa rozwój badań medycznych, opracowywanie nowych metod leczenia i wdrażanie do produkcji skutecznych i szeroko dostępnych leków. Wierzę, że przyczyni się do tego budowa tarchomińskiego Centrum – i tego z serca życzę Państwu i wszystkim nam, Polakom.
Z wyrazami szacunku
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda
List został odczytany przez Minister Grażynę Ignaczak-Bandych, Szefa KPRP.