Menu rozwijane

28 maja 2022

Uczestnicy i Organizatorzy uroczystości z okazji

Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa
w Katowicach

 

Wielce Szanowni Weterani! Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam uczestników dzisiejszej uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. W tym roku obchodzimy go po raz dziesiąty, choć historia udziału polskich żołnierzy i funkcjonariuszy w misjach poza granicami państwa ma już blisko siedemdziesiąt lat. Od siedmiu dekad polska flaga obecna jest tam, gdzie zagrożony jest pokój i bezpieczeństwo.

 

O tym, jak ważny jest wspólny wysiłek dla pokoju, przekonujemy się dzisiaj, gdy za naszą wschodnią granią trwa wywołana przez Rosję wojna przeciw Ukrainie. Mimo że wielu z Państwa, uczestników misji w różnych zakątkach świata, ma świadomość tragizmu wojen, to jednak skala tej agresji i brutalność, z jaką postępują rosyjscy najeźdźcy, jest dla każdego z nas trudna do wyobrażenia. Z drugiej strony bohaterstwo ukraińskich żołnierzy pokazuje, jak wielką wartość ma doświadczenie bojowe. Dla wielu z Państwa Ukraińcy byli towarzyszami broni, którzy nie tylko od wielu lat czynnie bronili swojego terytorium, lecz także brali udział w operacjach wspólnie z wojskami sojuszniczymi czy partnerskimi. Myślę, że teraz wykorzystują nabyte wówczas umiejętności i zdolności.

 

Także Państwa wiedza i kompetencje to niezwykle cenne atuty, które należy nie tylko doceniać, ale też w pełni wykorzystywać na potrzeby bezpieczeństwa i obronności Polski. Serdecznie dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za Państwa wysiłek i poświęcenie, których nie szczędziliście, pomagając zaprowadzić pokój tam, gdzie wymagała tego sytuacja. Byliście w Iraku, Afganistanie, na Bliskim Wschodzie, na Bałkanach, w Afryce, na Morzu Śródziemnym. Chroniliście przestrzeń powietrzną krajów, które nie posiadają odpowiednich zdolności. Służyliście jako obserwatorzy w różnych zakątkach globu. Jestem dumny, że wszędzie tam postrzegano polskich żołnierzy i funkcjonariuszy jako profesjonalistów, ludzi pełnych zaangażowania, gotowych do udzielania wsparcia i nawiązywania współpracy.

 

Misje to najlepsza szkoła żołnierskiego rzemiosła. To możliwość zweryfikowania w praktyce wiedzy i teorii przekazywanych podczas szkolenia czy edukacji. To konieczność szybkiego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość. To przestrzeń, w której buduje się zaufanie pomiędzy uczestnikami misji z różnych krajów. Wierzę, że umiejętności zdobyte podczas działań poza granicami państwa to także źródło satysfakcji i ważne życiowe doświadczenie.

 

Niestety, udział w operacjach wojskowych, zwłaszcza tych o bojowym czy stabilizacyjnym charakterze, niesie ze sobą również olbrzymie ryzyko. To groźba odniesienia ran, utraty zdrowia, a czasem nawet życia. To wreszcie rozłąka z rodziną, oddalenie od kraju. Za te trudy, wyrzeczenia i straty Polska zaciągnęła u Państwa dług, który mamy obowiązek spłacać. Jako Prezydent Rzeczypospolitej i Zwierzchnik Sil Zbrojnych deklaruję, że będę dokładał wszelkich starań, aby te zobowiązania były realizowane. Składam hołd żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy polegli w trakcie wykonywania obowiązków poza granicami państwa. Zginęli w imię naszego wspólnego dobra, jakim jest pokój i bezpieczeństwo świata, za co winniśmy im wdzięczność.

 

Serdecznie dziękuję instytucjom, które dbają o pamięć o poległych weteranach i troszczą się o żyjących. Dziękuję Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa za wszystkie podejmowane działania. Dziękuję za akcje poświęcone rozpropagowaniu wiedzy o Orderze Krzyża Wojskowego. Gratuluję jego kolejnym kawalerom, którzy otrzymali to zaszczytne odznaczenie w ciągu ostatniego roku.

 

Pragnę także serdecznie pogratulować medalistom oraz wszystkim uczestnikom zawodów Invictus Games. Cieszę się, że Polacy po raz pierwszy przywieźli z tego wydarzenia medale. Gratuluję również zwycięzcom zawodów strzeleckich o puchar Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, które odbyły się wczoraj. Jestem pełen uznania dla wszelkich form aktywizowania i integrowania środowiska weteranów. Z całego serca wspieram te bardzo potrzebne inicjatywy.

 

Z okazji dzisiejszego święta życzę wszystkim weteranom działań poza granicami państwa pomyślności w dalszej służbie oraz powodzenia w realizacji nowych zawodowych projektów i podejmowaniu życiowych wyzwań. Weteranom poszkodowanym życzę zdrowia, siły w zmaganiu z codziennością, wsparcia ze strony najbliższych oraz życzliwości ludzi i instytucji. Życzę wszystkim Państwu jak najwięcej możliwości dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, które mogą stanowić istotną przewagę nie tylko w przypadku zagrożenia, ale wszędzie tam, gdzie chodzi o bezpieczeństwo, gdzie ważne jest mądre przywództwo i gdzie liczy się profesjonalizm i opanowanie w sytuacjach kryzysowych.

 

 

Z wyrazami szacunku
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda