Menu rozwijane

08 maja 2022

Uczestnicy i Organizatorzy
XIV Spotkania Przyjaciół Kasprowego Wierchu

 

Szanowny Panie Prezydencie! Szanowna Pani Prezydentowo!
Szanowni Przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego!
Czcigodni Kapłani!
Nasi drodzy Goście i Przyjaciele z Ukrainy!
Szanowni Organizatorzy!
Drodzy Mieszkańcy i Miłośnicy polskich Tatr!
Panie i Panowie!

Myśl przewodnia Państwa spotkania mówi wszystko. Uczestnicząc w dorocznej mszy świętej oraz w serdecznych spotkaniach i rozmowach na Kasprowym Wierchu, tworzą Państwo dzisiaj wspólnotę, która rzeczywiście jawi się jako będąca bliżej nieba i bliżej siebie. Ogrom nieboskłonu, majestat skalistych Tatr oraz majaczące w oddali doliny, lasy i pola naszej pięknej Ojczyzny skłaniają do kontemplacji i wewnętrznej przemiany. Tutaj nie sposób uciec od pytań najważniejszych – dotyczących miejsca i celu człowieka na tej ziemi, spraw ducha, a także powinności wobec tych, którzy nas otaczają oraz wobec tych, którzy w pochodzie pokoleń byli tu przed nami i którzy przyjdą po nas.

Żałując, że nie możemy towarzyszyć Państwu osobiście, całym sercem przyłączamy się do intencji modlitewnych, z jakimi tu Państwo przybyli. Wyrażamy wdzięczność za tegoroczny charakter i program tego wyjątkowego wydarzenia. Dają Państwo dowód solidarnej, braterskiej więzi – która, tak jak przed wiekami, tak i dzisiaj, w obliczu zbrojnej rosyjskiej agresji na Ukrainie – łączy wolne narody naszego regionu, w tym szczególnie Polaków i Ukraińców. Dziękujemy za obecność kapłanów Kościoła rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego, a także za wznoszoną pod ich przewodem ekumeniczną modlitwę o sprawiedliwy pokój na Ukrainie oraz o wieczny pokój duszy dla poległych i zamordowanych w tej strasznej wojnie. Państwa spotkanie jest znakiem wiary w moc dobra, prawdy, wolności i międzyludzkiej solidarności – moc, która ostatecznie musi zwyciężyć nad strachem i agresją, nad żądzą zniszczenia, podboju, dominacji i wyzysku. Zjednoczeni wokół wspólnych ideałów i wartości uczyńmy wszystko, aby zmienić bieg historii, aby odmienić na lepsze los nasz i naszych potomnych.

Drodzy Państwo, znane powiedzenie głosi: kiedy wszystko wydaje się walką pod górę, pomyśl o widoku z góry. Ufamy, że patrząc z Kasprowego Wierchu ku Polsce i ku Ukrainie, nabiorą Państwo nadziei, otuchy i zapału, które następnie poniesiecie w darze innym. Dziękujemy za dzisiejszą obecność w tym wyjątkowym miejscu i gorąco wszystkich Państwa pozdrawiamy.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Agata Kornhauser–Duda