Menu rozwijane

10 czerwca 2017

Uczestnicy i Organizatorzy

Koncertu Oratoryjno-Kantatowego

ku czci św. Brata Alberta Chmielowskiego

w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach

Wasze Eminencje, Wasze Ekscelencje!

Czcigodni Kapłani!

Czcigodni Bracia Albertyni i Siostry Albertynki!

Szanowni Państwo!

Święty Brat Albert to postać, która nieustannie przyciąga uwagę, skłania do przemyśleń i zachęca do odważnych, zasadniczych wyborów. Obchodzimy właśnie Rok Adama Chmielowskiego – Świętego Brata Alberta, ustanowiony uchwałą Sejmu RP. Przed nami zaś wielki narodowy jubileusz. U progu zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości warto wsłuchać się w to, co miał nam do przekazania Brat Albert. Choć nie dożył On wolnej Polski, to przecież pokazał, na jakich fundamentach powinna być budowana nasza państwowa i międzyludzka wspólnota. Świadectwo Jego życia, wiary, patriotyzmu i solidarności z bliźnimi jest dla nas wciąż żywą inspiracją.

 

Uderza bogactwo biografii Brata Alberta. Życia pełnego kontrastów, ale jednocześnie – w szerszym wymiarze – spójnego i konsekwentnego, skupionego na najbardziej podstawowych dla człowieka sensach i celach. Żołnierz, powstaniec styczniowy – zwyciężony, lecz niepokonany, zawsze duchowo wolny. Inżynier, znakomity malarz, który porzucił salony, możliwość dostatniego życia i artystycznej sławy, aby wejść między nędzarzy, pogubionych i odtrąconych. Asceta, kaleka bez nogi – a przecież emanujący wielką duchową siłą, dzięki której potrafił dać innym wsparcie i być im przewodnikiem. Adam Chmielowski, który umarł, i Brat Albert, który się wówczas narodził.

Idąc za Jego przesłaniem, rozumiemy, że bez wrażliwości, empatii, solidarności niemożliwe jest społeczeństwo nie tylko prawdziwie sprawiedliwe, ale również mające pomyślną przyszłość. Jeśli chlubimy się nazwą: Rzeczpospolita, warto ją pojmować także jako zobowiązanie. Zobowiązanie, aby uważnie rozglądać się wokół siebie i widzieć potrzebujących współobywateli. Na drogach XXI wieku, w jakże odmiennej już polskiej i globalnej rzeczywistości, Brat Albert stale uczy nas tego samego. Że zabłądzimy, pojmując życie oraz rozwój społeczny jako rywalizację i wyścig, a nie jako wzrastanie we wspólnocie. Trzeba się opowiedzieć, także w sposób, który jest najtrudniejszy – własnym życiem, dając osobiste świadectwo wartościom.

W imieniu Rzeczypospolitej pragnę podziękować wszystkim, którzy kontynuują dzisiaj dzieło świętego Brata Alberta. Całej Albertyńskiej Rodzinie − Zgromadzeniom Braci Albertynów i Sióstr Albertynek, działaczom Fundacji Jego imienia i każdemu, kto służąc bliźnim i Polsce, stara się być dobrym jak chleb. Dziękuję organizatorom dzisiejszego koncertu oraz pozostałych wydarzeń składających się na ogólnopolskie uroczystości
poświęcone pamięci Szarego Brata. Cieszę się, że w całej Polsce, poprzez różnego rodzaju wartościowe przedsięwzięcia, czczona jest pamięć o tej wielkiej postaci naszej historii. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda