Menu rozwijane

03 listopada 2021
fot. Paweł Krzan

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości

wręczenia odznaczeń państwowych

członkom zespołu renowacyjnego

ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej

w Krakowie

Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych członkom zespołu renowacyjnego ołtarza Wita Stwosza. W tym szczególnym dniu pragnę złożyć wyrazy najwyższego uznania i wdzięczności dla wszystkich Państwa Konserwatorów, zaangażowanych w prace nad przywróceniem świetności temu średniowiecznemu arcydziełu.

Może Cię zainteresować Odznaczenia dla zespołu konserwatorskiego w Bazylice Mariackiej w Krakowie Znaczenie nastawy ołtarzowej, która od przeszło 530 lat uświetnia wnętrze Bazyliki Mariackiej, wykracza daleko nie tylko poza granice Krakowa, lecz także poza granice Polski. Należąc do najpowszechniej rozpoznawalnych elementów dziedzictwa narodowego, zarazem słynie ona przecież w całej Europie jako największe gotyckie retabulum, a nade wszystko – prawdziwa perła rzeźbiarstwa artystycznego i rzemiosł zdobniczych. Szczególna dbałość
o bezcenny zabytek stanowi więc nie tylko potrzebę i konieczność, ale też powinność i zobowiązanie wobec wielu pokoleń: zarówno tych najdawniejszych, dzięki którym dzieło sztuki powstało, jak też tych, które przez wieki się o nie troszczyły, podziwiały je i czerpały z niego duchową inspirację; wreszcie – co być może najważniejsze – wobec przyszłych generacji, którym musimy przekazać to dobro kultury polskiej i europejskiej w jak najlepszej kondycji.

Renowacja ołtarza Wita Stwosza była wielkim wyzwaniem, wymagającym ogromnej wiedzy, doświadczenia, środków i czasu. Już blisko dekada dzieli nas od pierwszej wstępnej inspekcji, której zespół roboczy – powołany przez przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa – dokonał 4 kwietnia 2012 roku. Następnie przeprowadzono szereg specjalistycznych badań i analiz, które wykorzystując najnowocześniejsze metody i osiągnięcia techniki, pozwoliły zdiagnozować stan nastawy i określić główne kierunki prac konserwatorskich. W końcu, przed sześciu laty, 13 października 2015 roku, zapoczątkowana została generalna odnowa retabulum.

Wiem, jak wiele trudu, uwagi, pieczołowitości musieli Państwo poświęcić temu dziełu – i gorąco dziś za to dziękuję. A jednocześnie wyobrażam sobie, jak niezwykłą, fascynującą przygodą musiała być podróż w głąb dziejów ołtarza, poprzez ślady, które pozostawili jego dawni kustosze i renowatorzy, na czele z Janem Matejką, aż do źródła – pierwotnego kształtu i kolorystyki, jakie nadał swojemu najwybitniejszemu dziełu Mistrz z Norymbergi. I tego wspaniałego dokonania i zarazem wyjątkowego przeżycia chcę Państwu pogratulować.

Pełna, kompleksowa renowacja nastawy ołtarzowej Wita Stwosza zdarza się raz na pół wieku, czasem raz na stulecie lub jeszcze rzadziej. Z owoców Państwa wysiłku będą korzystać następne generacje. Raz jeszcze dziękując za Państwa pracę, życzę wielu kolejnych sukcesów i wszelkiej pomyślności.

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda


List został odczytany przez Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciecha Kolarskiego.