Menu rozwijane

12 maja 2022

Uczestnicy i Organizatorzy obchodów

Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej

w Warszawie

 

 

Szanowna Pani Przewodnicząca!

Panie i Panowie!

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej przyjmijcie Państwo moje najserdeczniejsze życzenia spokojnej, bezpiecznej, pełnej sukcesów pracy. Życzę stale rosnącego prestiżu Państwa profesji i coraz lepszych warunków do ich wykonywania, a także wielu uśmiechów wdzięczności oraz łez radości i wzruszenia na twarzach podopiecznych. Życzę Państwu tej wyjątkowej satysfakcji, którą dać może jedynie służba drugiemu człowiekowi – szczególnie wtedy, gdy najbardziej potrzebuje opieki, rady, ulgi w cierpieniu, otuchy i nadziei.

 

Największe wyzwania związane z epidemią Covid–19 są już za nami. Jednak nadal pamiętamy o wielu niełatwych, a nawet dramatycznych sytuacjach, które miały miejsce w okresie minionych dwu lat. W tym trudnym czasie trwali Państwo na pierwszej linii walki o życie i zdrowie powierzonych Państwu pacjentów, ciężarnych, położnic, ich dzieci oraz ich rodzin. Dlatego korzystam z dzisiejszej okazji, aby ponownie złożyć wyrazy głębokiego szacunku i wdzięczności zarówno Państwu, jak i, w sposób szczególny, Państwa Koleżankom i Kolegom, którzy za wypełnianie swojego posłannictwa w trakcie pandemii zapłacili cenę najwyższą.

 

Niestety, na długo oczekiwane wytchnienie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Od końca lutego nasi ukraińscy sąsiedzi odpierają zmasowany, barbarzyński atak imperium rosyjskiego. Wśród trzech milionów uchodźców w Polsce znalazły się również osoby z poważnymi problemami zdrowotnymi. To dodatkowe zadania dla naszej służby zdrowia i dla Państwa osobiście. Wiem, że podejmujecie je, Panie i Panowie, w pełni profesjonalnie i z prawdziwym osobistym zaangażowaniem, urzeczywistniając w ten sposób ideały tworzące etos Państwa zawodów. Przekonałem się o tym między innymi przy okazji współorganizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP transportów chorych ukraińskich dzieci do Polski i poza jej granice. Piękna, solidarna postawa polskich wolontariuszy i medyków budzi w świecie żywą sympatię i podziw. Dzisiaj nasza Ojczyzna ma także twarz każdego z Państwa. Składam za to uroczyste, bardzo serdeczne podziękowanie.

 

Jestem przekonany, że jako naród i państwo przezwyciężymy obecne problemy, że wyjdziemy z tych prób zwycięsko – wzmocnieni i bardziej zmotywowani, aby zmieniać nasz kraj na lepsze. Z nadzieją myślę również o perspektywach rysujących się przed polskimi pielęgniarkami i położnymi. W ciągu ostatnich lat stali się Państwo reprezentantami w pełni samodzielnych zawodów medycznych. Współpracujecie z lekarzami na zasadach partnerskich, realizując szeroki zakres odpowiedzialnych zadań. Sprzyjają temu odbywane przez Państwa studia wyższe, także podyplomowe i doktorskie, specjalizacje oraz stałe podnoszenie kwalifikacji podczas kursów, szkoleń i staży. Podobnie jak Państwo oraz miliony naszych rodaków bardzo bym pragnął, aby w najbliższych latach społeczność licząca ponad 234 tysiące zatrudnionych pielęgniarek i pielęgniarzy oraz blisko 29 tysięcy pracujących Pań i Panów położnych zaczęła powiększać swoje szeregi znacznie szybciej, niwelując w ten sposób istotny problem luki pokoleniowej.

 

Drodzy Państwo!

 

Ludwik Pasteur radził: jakąkolwiek obierzecie sobie karierę, postawcie sobie w niej cel wzniosły. W przypadku pielęgniarek i położnych każda, nawet najmniejsza czynność i każda chwila spędzona z pacjentami i podopiecznymi służą najwznioślejszemu celowi, jaki może realizować człowiek, to znaczy powiększaniu sfery wolnej od bólu, strachu, rezygnacji i osamotnienia. Państwa sumiennej, pełnej poświęcenia pracy nie sposób przecenić i nie sposób zbyt wiele za nią dziękować.

 

W tym wyjątkowym dniu raz jeszcze życzę wszystkiego, co najlepsze – także dla wspierających Państwa bliskich i rodzin. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

 

 

Z wyrazami szacunku
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

___________________________________________

 

List odczytała Barbara Brodowska–Mączka, Dyrektor Generalny w KPRP.