Menu rozwijane

25 marca 2019

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości upamiętniających

200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

organizowanych w 2019 roku

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

Przypadająca 5 maja 2019 roku 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki to szczególnie ważne święto dla polskiej kultury. Bardzo się cieszę, że w całej Polsce i poza jej granicami już teraz odbywają się liczne okolicznościowe uroczystości i koncerty. W ten sposób czcimy pamięć kompozytora, dyrygenta i pedagoga, a przede wszystkim twórcy polskiej opery narodowej, wielkiego patrioty, który w swoich dziełach wydobył najcenniejsze wartości naszej bogatej tradycji. To znakomita okazja, by przypomnieć sobie dorobek artysty i uczynić z jego wspaniałych dokonań trwały element fascynującej opowieści o dziejach polskiej muzyki.

Takie opery, jak „Halka” czy „Straszny dwór” od pokoleń kształtują naszą narodową wyobraźnię, przyczyniają się do formowania wrażliwości estetycznej, a także wzmacniania wspólnotowej tożsamości. Wspominając niezwykłej urody repertuar Stanisława Moniuszki: kantaty, msze, utwory symfoniczne i kameralne, opery i operetki, nie sposób pominąć jego „Śpiewnika domowego” – zbioru różnorodnych pieśni narodowych, które przez lata towarzyszyły naszym przodkom w codziennym życiu i po dziś dzień wyznaczają kanon polskiej wokalistyki. Poprzez wyjątkowej urody muzykę, odwołującą się do folkloru i tradycji ludowej, trafiają do nas najbardziej poruszające kwestie związane z polską historią i walką narodowowyzwoleńczą, której sam kompozytor przysłużył się swoimi patriotycznymi utworami.

Przekonany o wyjątkowym znaczeniu, jakie twórczość Stanisława Moniuszki odegrała w dziejach naszej narodowej wspólnoty, z całego serca zachęcam wszystkich Państwa do uczczenia w niedzielę 5 maja jubileuszu urodzin tego wybitnego kompozytora. Mam nadzieję, że realizowane tego dnia w Państwa lokalnych wspólnotach różnorodne inicjatywy, przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjne oraz naukowe złożą się na obraz wspaniałej aktywności, świadczącej o wielkim przywiązaniu Polaków do dzieł wielkiego twórcy narodowej kultury.

Chciałbym, aby każdy na swój sposób, w gronie rodziny, przyjaciół czy znajomych, przypomniał dzieła i postać Stanisława Moniuszki, którego utwory można zagrać, zaśpiewać czy zatańczyć, a i sama biografia kompozytora kryje wiele niezwykle ciekawych historii.

Niech 5 maja połączą nas wspaniałe dzieła Stanisława Moniuszki, inspirując do odkrywania uroków naszej polskiej muzyki.

Z wyrazami szacunku i sympatii,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda