Menu rozwijane

02 stycznia 2020

Z żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 30 grudnia 2019 roku zmarł Maciej Osiecki, pracownik Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2006–2014, fotograf Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej.

Jego artystyczna droga splatała się wielokrotnie z drogą Polski do wolności i ważnymi wydarzeniami w życiu naszej Ojczyzny. Był wśród reporterów dokumentujących pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II w roku 1979 i strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku, a Jego zdjęcia wpisujące się w nurt tak zwanego „czarnego reportażu” stanowią unikalne świadectwo życia Polaków w czasach komunistycznych.

Na szczególne uznanie zasługuje praca Macieja Osieckiego jako fotografa Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej. Olbrzymie archiwum zdjęć z tego okresu stanowi nie tylko zapis licznych spotkań, wizyt i wydarzeń z udziałem Pary Prezydenckiej, ale jest także pełnym osobistego zaangażowania obrazem tamtej tragicznie przerwanej prezydentury. Żegnamy człowieka wyjątkowego, artystę fotografika, współpracownika i kolegę, który utrwalając w swoich pracach chwile doniosłe i okruchy codzienności, pozostawił po sobie wiele wybitnych i poruszających dzieł na trwałe wpisanych do kanonu polskiego reportażu.