Menu rozwijane

15 sierpnia 2022

Pani Halina Łabonarska

Wielce Szanowna Pani – Droga Jubilatko!

Proszę przyjąć najlepsze gratulacje i serdeczne życzenia pomyślności z okazji pięknego jubileuszu Pani urodzin. Pragnę złożyć podziękowanie za znakomite kreacje aktorskie, którymi wzbogaciła Pani kulturę polską oraz przekazać słowa wielkiego szacunku dla prezentowanej przez Panią życiowej postawy.

Należy Pani do najwybitniejszych polskich aktorek. Talent, okazany już w czasach szkolnych, rozwinęła Pani podczas studiów w łódzkiej Filmówce, od samego początku przyciągając swoimi debiutanckimi występami uwagę publiczności i środowiska teatralnego. Ma Pani w swoim wspaniałym dorobku sto kilkadziesiąt ról scenicznych, filmowych, telewizyjnych i radiowych, dokonania współpracy z najświetniejszymi polskimi reżyserami i dyrektorami teatrów oraz liczne prestiżowe nagrody. Widzowie są pod wielkim wrażeniem zbudowanych przez Panią kreacji, które trwale zapisują się w naszej pamięci. Jak bardzo są one oryginalne i ekspresyjne, stanowiąc prawdziwy koncert gry aktorskiej, mogliśmy się ostatnio przekonać, podziwiając Panią m.in. w roli króla Leara, w „Wizycie starszej pani” czy w poruszających „Kobietach bez znaczenia”.

Jest w jakiś sposób symboliczne, że przyszła Pani na świat 15 sierpnia, w rocznicę wiktorii warszawskiej – w dniu szczególnym, niosącym przesłanie walecznej służby Ojczyźnie i obywatelskiej ofiarności. Wiem, że historia Pani Rodziny naznaczona została tragedią, jaką była śmierć Pani Ojca, żołnierza wileńskiej AK, zamęczonego w 1949 roku przez ubeckich zbrodniarzy. Wierna patriotycznemu dziedzictwu, włączyła się Pani w działania opozycji antykomunistycznej, biorąc udział w artystycznych występach w strajkującej Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, a po wprowadzeniu stanu wojennego angażując się w akcje protestacyjne. Niepodległa Rzeczpospolita pamięta, że z odwagą współpracowała Pani z Księdzem Jerzym Popiełuszką, recytując poezję podczas Mszy świętych za Ojczyznę. Ma Pani piękny osobisty udział w ocaleniu narodowej nadziei i zwycięstwie wolności.

Z uznaniem myślę również o tym, jak otwarcie, prosto i inspirująco deklaruje się Pani w polskim życiu publicznym jako osoba wierząca, kierująca się zasadami Dekalogu. Dziękuję za Pani zaangażowanie w Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, w działalność Radia Maryja i Telewizji Trwam – które dla wielu osób w Polsce, często samotnych, opuszczonych, pozbawionych kontaktów z innymi ludźmi, są przestrzenią nie tylko pokrzepiającej modlitwy, ale również obcowania z wybitną literaturą i sztuką żywego słowa. Ta aktywność, ta empatia przynosi Pani wielką chlubę.

W jubileuszową rocznicę urodzin składam Pani życzenia dobrego zdrowia, wielu sił, pogody ducha oraz powodzenia w kolejnych artystycznych planach i projektach. Życzę Bożego błogosławieństwa, radości i szczęścia na co dzień, w życiu Pani i Pani Najbliższych.

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii.

Plurimos Annos!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda