Menu rozwijane

13 października 2017
List Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Pan

Jan Kanty Pawluśkiewicz

Szanowny Panie, Dostojny Jubilacie!

Proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia z okazji Pańskiego jubileuszu 75. urodzin. Pragnę także wyrazić słowa uznania dla Pana imponujących dokonań artystycznych.

Dziękuję za Pana działalność kompozytorską, która już od półwiecza wzbogaca polską kulturę o dzieła oryginalne i nowatorskie. Jako współzałożyciel zespołu Anawa tworzył Pan muzykę niepokorną, przełamującą zastane konwencje. Zawsze dbał Pan o to, by wysokiej klasy poezji towarzyszyły dźwięki wzmacniające siłę przekazu. Dzięki temu powstały piękne, niezapomniane utwory, jak subtelna i romantyczna „Niepewność” czy znakomita pieśń „Świecie nasz”, która urzeka nowoczesną harmonią. Wspaniałym przykładem integralności muzyki i słowa jest Pański poemat symfoniczny „Harfy Papuszy”, pełen nostalgii, refleksji i autentycznej wrażliwości. Nie sposób też nie wspomnieć o Pana osiągnięciach w dziedzinie muzyki pisanej z myślą o teatrze i kinie. Wszyscy mamy w pamięci sceny filmowe, które przemawiają do nas jeszcze silniej dzięki Pana poruszającym kompozycjom.

Melomani cenią w Pańskich dziełach zadumę oraz głęboki namysł nad miejscem człowieka w świecie. Myślę, że warto w tym kontekście przywołać Pana oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, które jednocześnie stanowi doskonały przykład utworu łączącego wiele tradycji i stylów muzycznych, w tym tak ważny dla Pana folklor góralski. To kolejny
dowód Pana wyjątkowego talentu.

Raz jeszcze przekazuję Panu serdeczne pozdrowienia i urodzinowe powinszowania. Życzę dobrego zdrowia oraz pomyślnej realizacji dalszych zamierzeń na wielu polach twórczej aktywności.

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Pliki do pobrania