Menu rozwijane

14 stycznia 2022

Pani Krystyna Prońko

Wielce Szanowna Pani!

W szczególnym dniu urodzin pragnę złożyć Pani najlepsze i najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy głębokiego uznania dla Pani dotychczasowej działalności artystycznej i pracy dla dobra polskiej kultury.

Pani niezwykły talent w połączeniu z wytrwałością i konsekwencją sprawiły, że jest Pani nie tylko znaną i lubianą piosenkarką, ale także osobą powszechnie cenioną i szanowaną w środowisku muzycznym. Od czasu Pani debiutu i początków kariery u boku takich sław jak Skaldowie, Czerwone Gitary czy Czesław Niemen stworzyła Pani własny, niepowtarzalny styl, którego wyrazem są Pani najsłynniejsze przeboje. Jest Pani bez wątpienia jedną z największych dam polskiej piosenki, a jako mentorka i producentka wspiera Pani artystyczny rozwój młodych talentów, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.

Swoimi piosenkami towarzyszyła Pani Polakom w różnych życiowych sytuacjach, rozpogadzając szarą codzienność i zapalając płomyk nadziei na lepszą przyszłość. Szczególnie przejmującym momentem w Pani karierze był udział w spektaklu „Kolęda–Nocka” do tekstów Ernesta Brylla, z muzyką Wojciecha Trzcińskiego i w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego. W momencie naszej historii, gdy rodził się wielki ruch Solidarności, a Polacy podnosili głowy, by sięgnąć po wolność, wykonywany przez Panią „Psalm stojących w kolejce” wybrzmiewał wyjątkowo donośnie, dodając otuchy i wskazując na wytrwałość jako mozolną, ale niezawodną drogę do celu. Pamiętając, jak głośnym echem odbiło się to niezwykłe artystyczne przedsięwzięcie, można śmiało powiedzieć, że jeżeli kamienie istotnie drgnęły i runęły mury, to przyczynił się do tego również Pani niepowtarzalny głos. Dziękuję też za Pani udział w „Koncercie dla Niepodległej” na Stadionie Narodowym w Warszawie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Cieszę się, że mogłem jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w uznaniu zasług dla kultury narodowej odznaczyć Panią Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. To wyraz głębokiego przekonania o wyjątkowości Pani dorobku i życiowej postawy. Gratulując pięknego jubileuszu, życzę Pani dobrego zdrowia, pogody ducha i wielu sił do dalszej pracy twórczej oraz wszelkiej pomyślności.

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda