Menu rozwijane

02 lipca 2021

Pan
Podpułkownik Zdzisław Bernard Skarbek

Szanowny Panie Pułkowniku – Dostojny Jubilacie!

Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia w dniu Pańskich setnych urodzin. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu chcę wyrazić Panu najwyższe uznanie i podziękować w imieniu Rzeczypospolitej za żołnierską służbę, ofiarną miłość Ojczyzny i zaangażowanie na rzecz społeczności polskiej w Australii.

Pańska wspaniała droga życiowa, znaczona walką i cierpieniem za sprawę wolnej Polski oraz długoletnią pracą społeczną na obczyźnie, budzi mój głęboki szacunek. Syn Katyńczyka, Sybirak, weteran 2 Korpusu Polskiego i jeden z ostatnich uczestników bitwy o Monte Cassino, najwyższy rangą oficerską kombatant polski na kontynencie australijskim, wreszcie
ogromnie zasłużony działacz tamtejszej Polonii – należy Pan do najwybitniejszych depozytariuszy tradycji i etosu swojego pokolenia, uformowanego w odrodzonej Niepodległej.

Z serca dziękuję Panu za wszystkie starania, podejmowane w trosce o przekazanie idei, wartości i wzorców patriotycznych kolejnym generacjom rodaków, żyjących z dala od kraju przodków. Dziękuję też za godne reprezentowanie naszej Ojczyzny wobec władz, wojska i obywateli Związku Australijskiego, a także za dbałość o podtrzymywanie dobrego imienia państwa
i narodu polskiego oraz ich rozsławianie w świecie. Poczytuję sobie za zaszczyt, iż na znak wdzięczności za całe dobro, które wyświadczył Pan naszej Ojczyźnie, mogłem uhonorować Pana przed pięcioma laty Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Raz jeszcze gratulując tego szczególnego jubileuszu, życzę Panu Pułkownikowi zdrowia, wielu sił ducha i ciała, satysfakcji z dokonań i wszelkiej pomyślności oraz radosnego świętowania w gronie Pańskich bliskich i przyjaciół.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda