Menu rozwijane

03 września 2021

Pan
Profesor Ryszard Karczykowski

 

 

Czcigodny Panie Profesorze, Drogi Maestro!

Sześćdziesiąt lat na scenie to niezwykłe osiągnięcie, ale sześćdziesiąt lat wokalnych triumfów i uwielbienia przez publiczność to osiągnięcie, którym może pochwalić się niewielu artystów. Z okazji doniosłego jubileuszu pragnę złożyć Panu, Panie Profesorze, bardzo serdeczne gratulacje, wyrazy głębokiego uznania i najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności.

Już od samego początku kariery artystycznej zwrócił Pan uwagę swoimi zdolnościami. Wszystko zaczęło się od Opery Bałtyckiej, gdzie we wrześniu 1961 roku po raz pierwszy stanął Pan na scenie. Szybko zorientowano się, że dysponuje Pan niezwykłym talentem i głosem, który może konkurować z najwybitniejszymi śpiewakami na świecie.

Zadebiutował Pan już cztery lata później i rozpoczął triumfalny pochód przez najsłynniejsze sceny wielu kontynentów, otrzymując znakomite recenzje oraz wzbudzając entuzjastyczne reakcje publiczności. Przełomem dla Pańskiej kariery stał się występ w operze Giuseppe Verdiego „Traviata” podczas Festiwalu Aix-en-Provence w 1976 roku oraz w roku następnym w roli Alfreda w „Zemście nietoperza” Johanna Straussa, obok Kiri Te Kanawy i Hermanna Preya, pod dyrekcją Zubina Mehty w londyńskiej Covent Garden. Od tego czasu z wielkimi sukcesami śpiewał Pan w operach i salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk, razem z najwybitniejszymi solistami, między innymi z Ileaną Cotrubas, Agnes Baltsa, Sylvią Sass i Placido Domingo. Wspaniale rozsławiał Pan przez to Polskę i polską kulturę.

Mimo międzynarodowych sukcesów nigdy nie zapomniał Pan o ojczystym kraju, z którego wyruszył Pan na artystyczny podbój świata – nieprzerwanie dawał Pan w Polsce koncerty oraz dzielił się swoim talentem i wiedzą z młodymi adeptami sztuki wokalnej. W imieniu Rzeczypospolitej chcę Panu za to bardzo podziękować.

Raz jeszcze gratulując pięknego jubileuszu, składam Panu najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowia i wielu twórczych lat.

Z wyrazami szacunku i sympatii

Plurimos Annos!


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda