Menu rozwijane

03 stycznia 2022

Pan
Zygmunt Konieczny

 

Wielce Szanowny Panie – Dostojny Jubilacie!

Z okazji Pana osiemdziesiątych piątych urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy najwyższego uznania dla Pana wspaniałego dorobku artystycznego, a także gorące podziękowania za lata pracy twórczej, których owocem są dzieła na trwałe wpisane w krajobraz polskiej piosenki, polskiego teatru i polskiego filmu.

Pana niezwykły muzyczny talent i wyjątkowa literacka wrażliwość sprawiły, że dzięki Pana muzyce teksty najwybitniejszych polskich poetów i dramaturgów nie tylko mogły wybrzmieć w formie piosenek czy spektakli, ale nabrały nowego wymiaru, zyskując dodatkową głębię i moc poruszania uczuć. Współpracując z najwybitniejszymi polskimi artystami i reżyserami, stworzył Pan dzieła wyjątkowe i niezapomniane, z których wiele dotyka spraw ważnych dla naszej tożsamości. Pana wyjątkowy styl i wyrafinowanie sprawiły, że Pana utwory nie tylko przeszły do historii, ale też wyznaczały standardy i kształtowały muzyczne gusta nie tylko krakowskiej publiczności.

Pana twórczość jest niezwykle ważnym wkładem w rozwój polskiej kultury, ale także źródłem głębokich osobistych przeżyć dla wszystkich, którzy się z nią zetknęli. W historii teatru zapisały się spektakle, do których napisał Pan muzykę. Są wśród nich największe arcydzieła światowej i polskiej dramaturgii, w tym pomniki naszej narodowej literatury takie jak „Dziady” Adama Mickiewicza czy „Noc listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego. Niezapomniane piosenki śpiewane przez Ewę Demarczyk wciąż poruszają serca i umysły słuchaczy, a stworzona przez Pana muzyka do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych i krótkometrażowych jest nie tylko ich muzyczną ilustracją, ale przykładem sztuki wydobywania głębi z żywego filmowego obrazu. Niezwykle poruszające są też Pana dzieła nawiązujące do twórczości Stanisława Wyspiańskiego czy ks. Jana Twardowskiego.

Dziękując za Pana niezwykły talent i artystyczną wrażliwość, życzę Panu pogody ducha, dobrego zdrowia i wielu sił do dalszej pracy twórczej. Niech świadomość tego, jak wiele pozytywnych uczuć towarzyszy słuchaniu Pańskich utworów, będzie dla Pana źródłem radości i poczucia wielkiej satysfakcji.

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda