Menu rozwijane

04 października 2020
Prezydent Andrzej Duda

Pan

Wiesław Gołas

Wielce Szanowny Panie – Czcigodny Jubilacie!

Z okazji jubileuszu Pańskich 90. urodzin przesyłam serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Chcę wyrazić najwyższe uznanie dla Pana talentu i kunsztu, które zaowocowały wybitnym dorobkiem aktorskim teatralnym, filmowym i kabaretowym.

Pańska niezwykła vis comica należała do tych jasnych punktów, które rozświetlały szary pejzaż minionej epoki. Swoimi rolami pomagał Pan milionom Polaków „wytrzymać ten upiorny śmiech”, który przecież nie dochodził ze świata zjaw, lecz wypełniał komunistyczną rzeczywistość. Wydawał go zaś nie wampir, wspaniale przez Pana wykreowany u „Starszych Panów”, ale totalitarny reżim. Pod jego władzą naprawdę wydawało się, że „życie jest takie bezlitosne”, a jedyne, co może je ubarwić, to „iść w Polskę”, choć wiadomo, że na końcu tej drogi czeka „tupot białych mew”.

Dzięki Pańskim występom łatwiej było znieść tamtą duszną atmosferę – i za to dzisiaj Panu dziękuję. Dziękuję też za inny ważny rozdział Pańskiej twórczości, który stanowi kino wojenne. Czerpie Pan przy tym z własnych wspomnień o dramatycznych przeżyciach okupacyjnych swoich i rodziny. Zapewne także dlatego role w tych obrazach cechuje nie tylko doskonałość rzemiosła, ale też pewien rys osobisty, wynikający ze wspólnych doświadczeń Pańskiego pokolenia.

Raz jeszcze gratulując jubileuszu, w imieniu licznych miłośników wdzięcznych za Pana dorobek aktorski, z serca życzę słusznej satysfakcji z dokonań artystycznych, dużo zdrowia i pogody ducha.

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda