Menu rozwijane

Solidarność nigdy nie szła po płaskim. Zawsze patrzyła w górę i pięła się w górę – mówił Prezydent RP do delegatów NSZZ „Solidarność”.
Dzisiaj bardzo pracowity dzień tutaj: bilateralne spotkania z liderami regionu, dyskusje o Ukrainie i kolejne panele –  mówił Prezydent przedstawiając agendę wizyty w Davos.
Pokazujemy, że nie tylko zapraszamy do siebie inwestorów, ale że też sami jesteśmy inwestorem, że chcemy się rozwijać w Europie – relacjonował Prezydent spotkania w Davos.
Nie wiem, czy Pani Prezydent wie, ale politycy, ludzie między innymi z różnych think tanków i politycy z administracji amerykańskiej mówią o Pani Prezydent, że jest Pani matką Trójmorza. To niewątpliwie szczera prawda.
Prezydent RP: Dzisiaj Ukraina potrzebuje naszego sygnału, otwarcia europejskich drzwi dla Ukrainy jako państwa, dla społeczeństwa Ukrainy, które chce być częścią wspólnoty europejskiej.
Andrzej Duda w Kijowie: Dziękuję Wam dzisiaj za to, że bronicie Europy przed najazdem barbarzyństwa i nowego rosyjskiego imperializmu; że pokazujecie tyranom ich miejsce.
Ukraina musi odzyskać swoje terytorium, to międzynarodowo uznane. Jest to dążenie, do którego powinien zmierzać wolny i demokratyczny świat oraz przywódcy tego świata – podkreślał Andrzej Duda po rozmowach z Borutem Pahorem.
Wszyscy widzimy, jaka jest sytuacja na Ukrainie, wszyscy zdajemy sobie również sprawę z potencjalnego zagrożenia. To ćwiczenie ma pokazywać współdziałanie i sprawność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w kolektywnej obronie – mówił Andrzej Duda.
Rozmawiałem z Panią Prezydent na temat szóstego pakietu sankcji, przekonując, że jest on potrzebny w kontekście wojny, którą Rosja rozpoczęła na Ukrainie, co Pani Prezydent doskonale rozumie – mówił Andrzej Duda.
Rada Dialogu Społecznego musi się dzisiaj pochylać nad niezwykle trudnymi problemami, które wynikają przede wszystkim z przyczyn obiektywnych, z sytuacji międzynarodowej, z wojny, jaką Rosja rozpoczęła na Ukrainie – mówił Prezydent.
Polskie przewodnictwo będzie nadal dokładać wszelkich starań, aby kwestia agresji zbrojnej w Ukrainie była jednym z głównych tematów obrad OBWE – zapewniał Prezydent.
Nie pozwolimy na zmienianie siłą granic w Europie, nie zgodzimy się na to. I jeszcze raz apelujemy o wspieranie Ukrainy ze wszystkich sił – pod względem militarnym, humanitarnym i po prostu ludzkim – mówił Andrzej Duda.
Stanęli Państwo na wysokości zadania. Chcę to z całą mocą podkreślić. W bardzo trudnych warunkach – podkreślał Andrzej Duda.
Idea, aby przyznać Ukrainie status państwa kandydującego do Unii Europejskiej jest ważna. Przyjąłem propozycję Prezydent Zuzany Čaputovej, żeby podjąć swoistą misję lobbingu za Ukrainą wśród naszych koleżanek i kolegów w państwach UE – mówił Andrzej Duda w Bratysławie.
Jest moim moralnym, w jakimś sensie historycznym obowiązkiem, abyśmy ponowili próbę uzyskania aprobaty międzynarodowych podmiotów wymiaru sprawiedliwości, żeby ta zbrodnia i odpowiedzialność za nią zostały stwierdzone – mówił Andrzej Duda na spotkaniu z przedstawicielami organizacji zrzeszających Rodziny Katyńskie.