Menu rozwijane

09 grudnia 2019
Pałac Prezydencki | Spotkanie „Startupy w Pałacu_EKSPANSJA
o588415377.jpg

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Wszyscy Dostojni przybyli Goście!

Może Cię zainteresować Startupy w Pałacu_EKSPANSJA Bardzo dziękuję za uczestnictwo w tej piątej edycji „Startupów w Pałacu”, która tym razem została przez nas zatytułowana „Startupy w Pałacu_EKSPANSJA”. Rzeczywiście o tym przede wszystkim chcieliśmy z jednej strony dyskutować, ale z drugiej strony to właśnie chcieliśmy oceniać i za to też przedstawicieli startupów i startupy doceniać.

Ten konkurs – który prowadzimy tym razem po to, żeby wyłonić zwycięzców, którzy będą mieli możliwość realizowana się w tym obrocie zagranicznym jeszcze bardziej niż dotychczas – ma służyć właśnie temu, żeby stworzyć dla tych firm i dla tych ludzi jeszcze większe możliwości otwarcia się na rynki zagraniczne. Co jest bardzo istotne, to są firmy, które nie są startupami zupełnie początkującymi. To są firmy, które już mają za sobą jakiś sukces na zasadzie ekspansji, a więc czegoś już dokonały – także w tym obrocie międzynarodowym – a więc to są firmy, które można powiedzieć mają już zaczepienie. Zakładamy, że w związku z tym, są to firmy, które są w dalszym ciągu ze swoimi projektami, ze swoimi pomysłami, ze swoim sposobem działania tak innowacyjne, że mają szanse na dalszy dynamiczny rozwój. I być może w perspektywie przestaną być startupami, a staną się normalnymi firmami, które powoli będą się rozbudowywały aż do wielkości, mam nadzieję w przyszłości, koncernów i – daj Boże dla nas wszystkich – wielkich firm światowych.

Ta pomysłowość była właśnie tym razem oceniana, było oceniane także to, na ile te pomysły, które firmy zaprezentowały w obrocie międzynarodowym zostały podchwycone – na ile dało się je przysłowiowo „sprzedać” poza granicami i na ile przyniosły im biznesowy sukces. To właśnie będzie oceniane i z tego także punktu widzenia firmy będą promowane. To było właśnie przedmiotem pracy naszych ekspertów. Ogromnie dziękuję wszystkim tym, którzy są w ten konkurs zaangażowani, którzy wybierali. To jest praca bardzo trudna. Zawsze jest bardzo duża konkurencja i ciężko jest między tymi różnymi ofertami przedstawianymi przez startupy wybrać i powiedzieć: tak, ten jest najlepszy, albo ten jest zdecydowanie lepszy od drugiego. To jest, Proszę Państwa zawsze bardzo trudna konkurencja i bardzo trudne zadanie. Jestem wdzięczny wszystkim jurorom, którzy to oceniali, ale przede wszystkim chcę to bardzo mocno podkreślić, jestem wdzięczny Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – na czele z panią prezes za to, że ten konkurs startupów tak mocno wspiera.

Jestem wdzięczny Bankowi Gospodarstwa Krajowego, z panią prezes na czele. Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy włączyli się w tę edycję: Polskiemu Funduszowi Rozwoju, wszystkim instytucjom, które się zaangażowały, które tutaj w części już dzisiaj były wymieniane. Jestem wdzięczny też przedstawicielom wszystkich wielkich polskich firm, którzy interesują się tymi konkursami „Startupy w Pałacu”, obserwując tych młodych, pomysłowych przedsiębiorców, którzy chcą się zajmować i zajmują się nowoczesnymi technologiami. Zajmują się czymś, co jest wybieganiem w daleką przyszłość, czymś co jest tak innowacyjnie, że większości ludzi trudno to sobie wyobrazić. A jednak można to realizować, można to zmaterializować, można to stworzyć i pokazać, jak to działa i w jaki sposób może to służyć człowiekowi, służyć rozwojowi przemysłu, rozwojowi różnych branż. Dziękuję wszystkim Państwu jeszcze raz za pracę przy tym konkursie, za zaangażowanie. Mam nadzieję, że dla uczestniczących w nim startupów – nie tylko dla tych, które stały się laureatami, nie tylko dla tych, które będą mogły nazwać się zwycięzcami, ale dla wszystkich którzy wzięli w nim udział – będzie to z pożytkiem na przyszłość i przyniesie im możliwości rozwoju biznesowego. Jeszcze raz dziękuję i zapraszam do – mam nadzieję – następnej edycji „Startupów w Pałacu”.

Dziękuję bardzo!