Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 6 listopada 2016

Wystąpienie Prezydenta RP w czasie otwarcia seminarium dotyczącego współpracy przemysłów zbrojeniowych w Jordanii

Prezydent przemawia w czasie otwarcia seminarium dotyczącego współpracy przemysłów zbrojeniowych w Jordanii (fot. Andrzej Hrechorowicz)

Szanowny Panie Przewodniczący,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Panowie Prezesi,

 

Przede wszystkim bardzo dziękuję za zaproszenie tutaj do Centrum i cieszę się, że mogę otworzyć dzisiejsze seminarium poświęcone współpracy przemysłów obronnych. Nie będę ukrywał, że jednym z głównych elementów mojej polityki zagranicznej jest dyplomacja ekonomiczna. W związku z tym szczególnie zależy mi na zacieśnianiu współpracy właśnie w tym wymiarze gospodarczym. Jest więc oczywiste, że dostrzegam bardzo duży potencjał drzemiący w polsko-jordańskiej współpracy przemysłów obronnych. Szczególnie dzisiaj, gdy odradza się rywalizacja geopolityczna pomiędzy wielkimi mocarstwami, która skutkuje coraz to nowymi ogniskami zapalnymi na świecie, kwestia zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom i państwom ma charakter podstawowy.

 

Wiem, że Jordania stopniowo rozbudowuje swój potencjał obronny, również Polska modernizuje swoje siły zbrojne z silnym udziałem rodzimych, czyli polskich, producentów. W 2014 roku doszło do podpisania umowy o współpracy w dziedzinie obronności pomiędzy Polską a Królestwem Jordanii. Już sama ta umowa wyznacza oczywiste ożywienie kontaktów w tym wymiarze polityczno-wojskowym. Wszystko to sprawia, że jesteśmy dla siebie wzajemnie atrakcyjnymi partnerami w zakresie współpracy wojskowo-technicznej, a także na poziomie współpracy producentów uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W związku z tym nie ma co kryć, że z zadowoleniem odnotowuję zainteresowanie polskim sprzętem w Jordanii. Polski przemysł obronny już zbudował markę na jordańskim rynku, a firmy sektora zbrojeniowego promują swoją ofertę eksportową, wykorzystując takie wielkie wydarzenia branżowe, jak Targi Obronne SOFEX, dialog techniczny czy forum biznesu.

 

Co szczególnie ważne w dzisiejszych niespokojnych czasach, polskie firmy zbrojeniowe mogą nie tylko przedstawić sprzęt najwyższej jakości, który ma konkurencyjne ceny i który spełnia wszystkie normy natowskie, ale również taki, który został sprawdzony w warunkach bojowych. Z satysfakcją przypomnę, że na targach SOFEX w 2014 roku polskie stoisko zostało uznane za najatrakcyjniejsze, a na ostatnich – teraz, w 2016 roku – zostało zaszczycone wizytą Jego Wysokości Króla Abdullaha II. Wiem, że szczególnym zainteresowaniem naszych jordańskich partnerów cieszą się produkty przeznaczone dla sił specjalnych. I muszę powiedzieć, że wcale mnie to nie dziwi, choć może nie zabrzmi to skromnie, ale w końcu jak by nie było polscy komandosi należą do absolutnej światowej czołówki. Ogromnie się cieszę, że w dzisiejszym spotkaniu uczestniczą przedstawiciele polskich przedsiębiorstw pracujących na rzecz obronności. Państwa obecność potwierdza, że współpraca w dziedzinie obronności ma dla nas znaczenie rzeczywiście priorytetowe i może się stać kołem zamachowym dla dwustronnej współpracy.

 

Znając potencjał i doświadczenie obecnych tutaj przedstawicieli polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz instytucji badawczo-rozwojowych, wierzę, że zaprezentowana oferta, a także inne formy współpracy pozwolą na dalsze poszerzanie kontaktów dwustronnych służących rozwojowi naszych przemysłów obronnych i pogłębianiu współpracy.

Chciałem Państwu życzyć konstruktywnych, dobrych, przyjaznych rozmów, które – mam nadzieję – zaowocują zawarciem wielu kontraktów. Oczywiście również zapraszam przedstawicieli przemysłu jordańskiego do Polski, aby także na miejscu zapoznali się z ofertą naszych producentów. Nie ukrywam, że mam nadzieję, że Jego Królewska Mość zaszczyci nas oficjalną wizytą – i wtedy tym bardziej zapraszam Państwa do naszego kraju.

 

Jeszcze raz serdecznie życzę Państwu powodzenia, wszystkiego dobrego i bardzo dziękuję.

Poleć znajomemu