Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 6 marca 2020

Wypowiedź po spotkaniu z władzami woj. warmińsko-mazurskiego ws. koronawirusa

Dzień dobry,

bardzo serdecznie witam wszystkich szanownych Państwa w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Właśnie odbyliśmy spotkanie, dla mnie spotkanie informacyjne i koordynujące. Bardzo dziękuję za udział w tym spotkaniu Panu Komendantowi Głównemu Policji, Panu Wojewodzie, Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu, bardzo dziękuję szefowi Centrum Zarządzania Kryzysowego tu, w województwie. Bardzo też dziękuję Panu Komendantowi Wojewódzkiemu Policji.

 

Zobacz także: Wizyta Prezydenta RP w Szczytnie Otrzymałem informację o sytuacji w województwie, o tym, jaki jest stan przygotowania, a także stan zabezpieczenia – myślę tu o osobach, które są poddawane tutaj kwarantannie. Jest tych osób kilka. Pięć osób znajduje się w kwarantannie w szpitalu, który jest specjalnie dedykowany w przypadku podejrzenia, że ktoś może być zainfekowany koronawirusem lub też w przyszłości – bo w tej chwili w województwie nie ma żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem, ale ponieważ są osoby, które mają objawy choroby, jak wiadomo, koronawirusa nie da się stwierdzić po samych objawach, trzeba wykonać badania, a więc badania są wobec nich realizowane. Pięć takich osób jest w kwarantannie szpitalnej i kilkanaście osób jest w tej chwili w kwarantannie domowej.

 

Był natomiast problem osób, które potencjalnie mogły się zetknąć z jedynym do tej pory pacjentem, u którego stwierdzono koronawirusa. To byli pasażerowie autobusu, którym ten człowiek przyjechał z Niemiec. Wszystkie te osoby zostały ustalone i są w tej chwili poddane kwarantannie. Bardzo zresztą chcę serdecznie podziękować i pogratulować Panu Komendantowi Głównemu i Panu Komendantowi Wojewódzkiemu, bo to wręcz niebywale sprawna praca i fenomenalna postawa policji, która, wydawałoby się, dokonała rzeczy praktycznie niemożliwych, ponieważ jedna z tych osób jest obcokrajowcem, przyjechała tu do naszego kraju, więc nie była osobą jakoś szeroko tutaj znaną i rozpoznawalną. Tymczasem dosłownie w kilkanaście godzin udało się ustalić miejsce pobytu tej osoby i podjąć wobec niej odpowiednie czynności zabezpieczające.

 

Można więc śmiało powiedzieć, że sytuacja jest opanowana. Województwo jest przygotowane przede wszystkim na wypadek, gdyby koronawirus tutaj się pojawił. Są uruchomione infolinie, są podjęte wszystkie działania zabezpieczające. Policja działa, straż pożarna działa, przeprowadzono ćwiczenia, postawiono tymczasowe izby przyjęć. Personel medyczny już także przygotowuje się i ćwiczy korzystanie z nich. Sytuacja tutaj jest absolutnie pod kontrolą i, tak jak powiedziałem, nie ma stwierdzonego żadnego przypadku zachorowania, aczkolwiek badania cały czas są prowadzone i ta bieżąca kontrola odbywa się w sposób sprawny.

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję Panom za spotkanie. Jeszcze raz bardzo dziękuję za wszystkie przekazane mi informacje, za przygotowanie województwa do tej sytuacji potencjalnie kryzysowej.

 

Codziennie odbywają się też spotkania koordynacyjne u Pana Wojewody, gdzie są wszystkie służby zaangażowane, gdzie jest też bieżący kontakt pomiędzy panami. Także śmiało mogę powiedzieć, że wszystko działa i wszystkie zadania są realizowane.

 

Dziękuję bardzo i jeszcze raz apeluję, proszę wszystkich mieszkańców, by zachować elementarne środki ostrożności, to znaczy myć ręce jak najczęściej, a przede wszystkim, kiedy wracamy z pracy czy z miejsc publicznych do domu, żeby jeszcze przed przywitaniem się z domownikami, z rodziną, umyć ręce. Trzeba zachować tę elementarną higienę. To już nie jest tylko kwestia koronawirusa, bo mamy tylko jeden przypadek stwierdzony w kraju, więc śmiało można mówić, że to jest prawie nic. Natomiast to jest także okres, kiedy bardzo często chorujemy na grypę, tych zachorowań na zwykłą grypę też jest bardzo dużo i zachowanie takiej podwyższonej ostrożności jest po prostu wskazane. O to Państwa proszę.

 

Bardzo też proszę, gdyby ktoś z Państwa czuł się źle, gdyby ktoś miał takie poczucie, że może go atakować coś na kształt grypy, że ma objawy grypowe, to lepiej jest skontaktować się telefonicznie na infolinię i się skonsultować, niż iść gdzieś do szpitala, poruszać się środkami komunikacji zbiorowej i stykać się z innymi ludźmi. To także kwestia ich bezpieczeństwa. Proszę pamiętać, że musimy liczyć się z tą potencjalną możliwością wystąpienia koronawirusa, więc bardzo proszę, by te szczególne środki ostrożności, takiej prewencyjnej, zachowywać. Bardzo dziękuję, do zobaczenia.

Prezydent Duda wita się z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem   |   Prezydent Andrzej Duda i Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk Spotkanie Prezydenta z władzami woj. warmińsko-mazurskiego ws. koronawirusa Spotkanie Prezydenta z władzami woj. warmińsko-mazurskiego ws. koronawirusa Briefing po spotkaniu Briefing po spotkaniu
Poleć znajomemu