Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 6 marca 2020

Wypowiedź po spotkaniu w sprawie koronawirusa w Piszu

 

Rozmawialiśmy o sytuacji związanej z zakażeniem koronawirusem po tym, jak wszyscy wiedzą, stwierdzono dzisiaj, w tym województwie, jeden przypadek zachorowania. Na szczęście pani, która zakaziła się wirusem – jadąc autobusem z chorym, z pacjentem numer 0, czyli z pierwszym wykrytym przypadkiem, który przybył do Polski z Niemiec; pani była w tym samym autobusie, a wszyscy, którzy tym autobusem jechali i byli z tego województwa – jak wszyscy pasażerowie, dostała skierowanie do szpitala na oddział zakaźny. Profilaktycznie, na wszelki wypadek, po to, żeby właśnie tam dokonać badań. W trakcie [pobytu] ta pani zagorączkowała i była duża obawa – o tym mi mówiono rano – że koronawirus może zostać u niej wykryty. Niestety, został wykryty.

Zobacz także: Andrzej Duda ws. koronawirusa: Służby działają zgodnie z procedurami Jest jedna chora. U pozostałych osób, które znajdowały się w szpitalu w Ostródzie, który jest specjalne dedykowany przez władze wojewódzkie właśnie do tego, aby przyjmować chorych, u których występuje prawdopodobieństwo i objawy koronawirusa plus oczywiście chorych, którzy są zakażeni – ta pani przebywa w tej chwili w tym szpitalu, u pozostałych osób, przebywających w tym szpitalu koronawirusa nie stwierdzono. Ale ten jeden przypadek jest, a badania kilku innych osób w tej chwili jeszcze trwają. Jeszcze nie ma wyników.

 

Niestety, wykryto jeszcze dwa przypadki w Szczecinie i jeden we Wrocławiu. To wszystko dzisiaj.
 

Ten przypadek wrocławski, z tego, co mówi mi Pan Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, to prawdopodobnie jest pacjent, który był w Wielkiej Brytanii, natomiast te dwa przypadki to są osoby, które przebywały we Włoszech. Więc – jak widać – kolejne przypadki zakażenia koronawirusem występują, ale chcę zaznaczyć, że służby działają w sposób odpowiedzialny, dobry i zgodnie z procedurami. Osoby [u którym podejrzewa się koronawirusa] są natychmiast hospitalizowane. Wszystkie procedury działają.
 

Proszę tylko jeszcze raz wszystkich, którzy źle się czują, mają objawy grypy, aby przede wszystkim kontaktowali się telefonicznie, aby nie szli tam, gdzie są duże zbiorowiska ludzkie, bo to wywołuje od razu problem – tylko, żeby starali się w jak największej izolacji dowiedzieć się, co mają zrobić. O tym informują stacje sanitarno-epidemiologiczne, są też uruchomione infolinie. Można się dowiedzieć, jak postępować, również pod numerem 112.

 

Każdy, kto ma dostęp do internetu, może bardzo łatwo ustalić, gdzie taką informację ma zdobyć. Taką linię informacyjną miało też uruchomić PZU. Więc bardzo bym prosił w pierwszej kolejności starać się – czy to w kontakcie ze stacją czy w jakikolwiek inny sposób, w kontakcie osobistym, z lekarzem, bo przecież mamy swoich lekarzy, mamy znajomych – uzyskać informacje, skonsultować się, nie iść tam, gdzie są skupiska ludzkie, jeżeli się źle czujemy, jeżeli odczuwamy objawy grypy, gorączkujemy, kaszlemy.
 

Bardzo proszę, żeby taką elementarną ostrożność wykazać. A wszystkich generalnie proszę o to, żeby myć ręce. Gdy Państwo wracacie z pracy, ze szkoły, ze sklepu, z różnych miejsc, w których jesteście, w których stykacie się z ludźmi – bardzo proszę, żebyście jeszcze przed przywitaniem się z domownikami, umyli ręce. Częste mycie rąk w ogromnym stopniu zapobiegania zakażeniu.
 

Proszę starać się też – w miarę możliwości, wiem, że to jest bardzo trudne – kiedy nie mamy rąk umytych, nie mamy ich zdezynfekowanych, jak najmniej zbliżać ręce do twarzy, tak, żeby prawdopodobieństwo wniknięcia wirusa [do organizmu] było jak najmniejsze. To są podstawowe środki ostrożności.
 

Jeszcze raz apeluje o spokój i po prostu o elementarną higienę. Na razie nie ma żadnej poważnej sytuacji. Zachorowań, póki co – jak na skalę naszego kraju i 38-milionowe społeczeństwo – jest niewiele. Jest ich pięć. Więc to nie jest dużo. Jeżeli będziemy działali rozważnie, jeżeli będziemy działali rozsądnie – mam nadzieję –  uda nam się uniknąć poważnego rozprzestrzenienia się tej choroby. Trzeba tylko trochę dyscypliny i trzeba trochę ostrożności. I o to Państwa proszę.
 

Dziękuję bardzo. 

 

W Piszu Prezydent Andrzej Duda wypowiada się dla dziennikarzy

PISZ | Wypowiedź Prezydenta Andrzeja Dudy dla mediów

Poleć znajomemu