Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 22 kwietnia 2020

Prezydent: Dbajmy o naszą przyrodę

 

Witam bardzo serdecznie 22 kwietnia, w Dzień Ziemi, w leśnictwie Bączki, nadleśnictwo Garwolin. Tutaj na terenie, gdzie – jak widać – rośnie szkółka leśna, ale gdzie dokonywaliśmy dzisiaj uzupełnień, aby ten las za kilkadziesiąt lat był tak piękny, jak te ogromne sosny, które tutaj rosną.

Zobacz także: Młode drzewka z okazji Światowego Dnia Ziemi


A po co one są nam potrzebne? Chcemy, żeby w Polsce tych terenów, które są zalesione, było jak najwięcej. Przede wszystkim, żeby te lasy służyły także ochronie powietrza i naprawie klimatu.


Wszyscy przeżywamy teraz trudny czas, dlatego, że – jak doskonale wiadomo – mamy pandemię i epidemię, w naszym kraju, koronawirusa. Do niedawna nie można było nawet wyjść do lasu czy do parku, ale na szczęście teraz to jest możliwe. I chociaż cały czas zachęcamy do tego, by pozostać w domu, bo to oczywiście ogranicza rozprzestrzenianie się epidemii, ale jeżeli będziecie się Państwo wybierali do lasu lub parku – a przede wszystkim do lasu – bardzo proszę o to, żeby zabrać ze sobą torbę, najlepiej papierową, i do niej pozbierać śmieci, które Państwo gdzieś po drodze spotkacie; żeby tym samym wziąć udział w akcji #sprzątaMY! To pierwsze, a drugie – akcja #sadziMY. Zapowiadaliśmy ją przez długi czas. Niestety, epidemia właściwie prawie że ją unicestwiła. W zeszłym roku ponad tysiąc osób brało udział z nami 26 kwietnia w akcji #SadziMY w nadleśnictwie Rytel. W tym roku, jak widać, nie ma tych tysięcy uczestników, bo warunki i przepisy na to nie pozwalają.


Ale kiedy będziecie Państwo szli do lasu właśnie po to, żeby odetchnąć chwilę, zachęcam, gdyby gdzieś po drodze było nadleśnictwo, żeby zajrzeć, wziąć sadzonkę, zasadzić na jakimś terenie, na którym można to zrobić – po to, żebyśmy w Polsce lasów mieli więcej.


Zapraszam do udziału w tych akcjach i jeszcze raz proszę, żebyście Państwo uważali na swoje zdrowie, a jednocześnie dbali o to najpiękniejsze, o to, co nas otacza – o naszą piękną przyrodę, o nasze piękne lasy. Dla naszego dobra, dla dobra przyszłych pokoleń.
Dziękuję bardzo.


 

Prezydent razem z leśniczym w lesie pod Garwolinem sadzi sadzonki drzew

Prezydent Andrzej Duda dosadzał drzewka na odnowionym zrębie w leśnictwie Bączki pod Garwolinem

Poleć znajomemu