Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 23 maja 2020

Wypowiedź Prezydenta w Maciejowicach

Witam bardzo serdecznie,

 

tutaj, na Mazowszu w Maciejowicach – słynnym miejscu, bo tutaj odbyła się jedna z bitew insurekcji kościuszkowskiej, ale to także dzisiaj ważne miejsce, w którym koncentruje się życie lokalne w tej części Mazowsza. Ogromnie się cieszę, bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom Maciejowic, okolic, całego powiatu, sąsiednich gmin. Słyszę, że mieszkańcy są z różnych stron, ale tutaj z pobliża. Dziękuję za to spotkanie.

 

Proszę Państwa,

 

Zobacz także: Wizyta w Maciejowicach bardzo się cieszę, że wreszcie możemy się zobaczyć chociaż na chwilę po tak długim czasie. Proszę mi wierzyć, ja przez pięć lat prezydentury zdążyłem odwiedzić wszystkie powiaty w Polsce. I dla mnie takie spotkania, jak to nasze dzisiejsze były codziennością. Więc proszę sobie wyobrazić jak bardzo mi tego brakowało w czasie, kiedy tak jak Państwo, byłem zamknięty w domu. Ale cieszę się ogromnie, że chociaż jeszcze cały czas w tych maskach – mam nadzieję, że już niedługo, bo mam nadzieję, że ta epidemia koronawirusa będzie nas opuszczała i że będziemy mogli znosić kolejne bariery, które do tej pory nas blokowały. A jedną z nich jest właśnie to, że aby chronić siebie nawzajem musimy dzisiaj jeszcze cały czas chodzić w maskach, w tych elementach ochronnych. Mam nadzieję, że wkrótce będzie możliwe pozbycie się ich i będziemy mogli normalnie rozmawiać. Ale cieszę się, że możemy być tutaj razem, że możemy się radować piękną pogodą tutaj, w Maciejowicach na Mazowszu.

 

Proszę Państwa,

 

Cieszę się też z tego nastroju, bo widzę, że nastroje generalnie są dobre. Można się było trochę obawiać, że po tym okresie pandemii koronawirusa w społeczeństwie naszym może panować takie przygnębienie, ale byłem dzisiaj i na targowisku w Garwolinie rano, i potem odwiedziłem tutaj firmę Lechpol – producenta elektroniki, m.in. sprzętu bardzo znanej, a polskiej marki Kruger&Matz, której używa wielu naszych rodaków, ale też w wielu miejscach na świecie ludzie mają telewizory i innych sprzęt tej firmy. I wszędzie rozmawialiśmy o tym, jaka jest sytuacja. Tak jak teraz tutaj z Państwem na rynku w Maciejowicach na te tematy rozmawiam. I cieszę się ogromnie, że jest tyle optymizmu.

 

Cieszę się ogromnie, że w tej trudnej sytuacji w jakiej znaleźliśmy się są uśmiechy. To bardzo dobrze, bo chciałbym, żeby optymizm i takie poczucie wewnętrznej siły było zawsze naszą cechą. Chciałbym, abyśmy dzięki temu umieli – także my jako współczesne pokolenie – przejść przez różne trudności.

 

Bo Maciejowice, które wtedy były świadkiem tamtej, wielkiej bitwy – niestety nie zwycięskiej dla Tadeusza Kościuszki i dla jego ówczesnych towarzyszy broni, powstańców. Potem mieliśmy ponad 100 lat zaborów, czasów nieszczęśliwych dla Polaków, bo przecież polskiego państwa nie było. Ale zawsze umieliśmy przejść przez najtrudniejsze okresy w naszej historii. Pewnie dzięki temu optymizmowi i hartowi ducha, który zawsze jako Polacy mieliśmy.

 

Cieszę się, że te pozytywne tutaj słowa, które słyszę o tym, że jest siła, że wracamy, one pokazują, że to w nas przetrwało przez pokolenia i dalej tacy jesteśmy. Bardzo Państwu za to dziękuję. To też mnie dodatkowo napełnia optymizmem.

 

I wierzę w to, że uda nam się te wszystkie trudności pokonać, że jak to mówią niektórzy, „że będą walczyć, że będą się bić” – nie, Proszę Państwa, spokojną pracą, powrotem do normalnej roboty, współdziałaniem, współpracą, mądrymi decyzjami pokonamy ten czas kryzysowy.

 

Mam nadzieję, że wrócimy na normalne tory rozwoju naszej gospodarki. Będą z powrotem miejsca pracy, nawet te, które zniknęły. Choć mam nadzieję, że zniknęło ich jak najmniej. Bo choćby dzisiaj, w Lechpolu usłyszałem, że dzięki Tarczy Antykryzysowej, którą przygotowałem razem z polskim rządem, nad którą pracowaliśmy, konsultując się też z przedsiębiorcami udało się wszystkie miejsca pracy utrzymać, że było postojowe przez jakiś czas, ale firma wraca już do normy, do normalnego cyklu produkcyjnego, normalnego cyklu dystrybucyjnego. Oby tak było w całym naszym kraju. Oby wszystkie nasze firmy wracały do normalnego funkcjonowania, aby dalej mogły realizować – tak jak Lechpol –swoją ekspansję, także na rynki zagraniczne.

 

Tego wszystkim życzę, a wszystkim Państwu powodzenia, powrotu do normalności. Jeszcze raz dziękuję za spotkanie dzisiaj tutaj, w Maciejowicach. Trzymam kciuki za powodzenie. Bardzo proszę o wsparcie tego procesu wracania do normalności.

 

Proszę Państwa, tak – wspólną pracą, wspólnym wysiłkiem, nie – walką, nie bitwą, a wspólną pracą, wspólnym wysiłkiem, współpracując ze sobą poradzimy sobie z tymi wszystkimi trudnościami.

 

Jeszcze raz bardzo Państwu dziękuję za ten uśmiech i za ten optymizm. Wszystkiego dobrego.

Prezydent w Maciejowicach: Bardzo się cieszę, że wreszcie możemy się zobaczyć; Bardzo mi tego brakowało

Poleć znajomemu