Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 listopada 2016

Wystąpienie w Świdniku podczas wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych

Wystąpienie Prezydenta RP w Świdniku (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Szanowny Panie Burmistrzu, Gospodarzu Miasta,

Szanowni Państwo Posłowie,

Szanowni Państwo Radni – Powiatowi, Miejscy,

ale przede wszystkim ‒ Szanowni Państwo, Mieszkańcy Świdnika i okolic, i być może Lublina

 

Bardzo dziękuję za to piękne przyjęcie, bardzo dziękuję Panu Burmistrzowi za te miłe słowa. Rzeczywiście to jest szczególny dzień w roku – 11 Zobacz także: Prezydent zaapelował o wspólne obchody 100. rocznicy Święta Niepodległości listopada, Święto Niepodległej Rzeczypospolitej, w tym roku 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku, kiedy to zakończyła się I wojna światowa, a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad polską armią. I w praktyce oznaczało to początek polskiej państwowości.

 

To wielkie wydarzenie, które pozornie było tyle lat temu, ukształtowało nas i ukształtowało naszą Ojczyznę na następne lata. Kształtowało naszych dziadków, rodziców, którzy tamtą siłę płynącą z walki o niepodległość i z budowy niepodległego państwa polskiego po 1918 roku przelali w nas, przelali w Was.

 

I dlatego dzisiaj tutaj jestem, w Świdniku. Czemu? Ponieważ potem też trzeba było walczyć o niepodległość. Trzeba było walczyć o niepodległość po 1939 roku – najpierw przeciwko okupacji niemieckiej, a potem przeciwko komunistycznemu zniewoleniu. I tu, w Świdniku, walczono. Tu, w Świdniku, walczono właśnie w lipcu 1980 roku. Jeszcze zanim były strajki gdańskie i szczecińskie – tu, w Świdniku, robotnicy powiedzieli zdecydowane „nie!”.

 

Potem tutaj, w Świdniku, kiedy nadeszły czarne miesiące stanu wojennego, świdniczanie ‒ ośmieszając nakazy komunistycznych władz, godzinę milicyjną ‒ urządzali sobie tzw. świdnickie spacery, zostawiając telewizory na oknach domów, protestując przeciwko temu, co można było wtedy usłyszeć w telewizji, przeciwko wszechobecnej i wszechogarniającej komunistycznej propagandzie sukcesu.

 

Zobacz także: Prezydent do Polaków: Wolność to zadanie i wyzwanie Szanowni Państwo, to była walka o niepodległość. To była walka o niepodległość, która doprowadziła nas do wolności, jaka przyszła w latach 1989-1991, do odradzającej się Rzeczypospolitej, w której dzisiaj żyjemy, którą dzisiaj budujemy.

 

My dzisiaj walczymy o niepodległość swoją pracą – każdy z nas, swoim staraniem o to, by być razem, o to, by budować coś, co się nazywa tkanką społeczną, o to, by także służyć innym, i o to właśnie – tak jak Państwo dzisiaj – poprzez spotykanie się w takich miejscach, poprzez wspólne śpiewanie, tak jak to było dawniej, dawniej, dawniej, kiedy ludzie spotykali się wieczorami po to, żeby razem pobyć, razem pośpiewać. Tak jak w czasach zaborów w ten sposób przetrwała polska kultura, polska tradycja, nasz folklor – to, co silne, a przede wszystkim więzi międzyludzkie.

 

Dzisiaj pamiątką tamtych czasów są takie właśnie spotkania, że od czasu do czasu w taki wielki, uroczysty dzień jak dziś – 11 listopada ‒ możemy się spotkać, możemy stanąć razem i pośpiewać. Pośpiewać piosenki patriotyczne wspominające tamte czasy, wspominające tamtych bohaterów, wspominające tamtą wielką chwałę, która jest naszą ogromną narodową dumą.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP z okazji Święta Niepodległości Szanowni Państwo, ogromnie się cieszę, że będę mógł dzisiaj śpiewać z Wami, to jest dla mnie już drugi raz jako Prezydenta Rzeczypospolitej – w zeszłym roku byłem w Białej Podlaskiej – to jest takie piękne zakończenie Dnia Niepodległości, kiedy możemy stanąć razem i po prostu pośpiewać. Jest w tym jakiś niezwykły romantyzm i niezwykłe uniesienie tym poczuciem naszej wielkiej narodowej tradycji, tradycji umiłowania wolności, którą mamy w sobie. Dziękuję bardzo.

Poleć znajomemu