przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 14 listopada 2016

Wystąpienie Prezydenta w Ambasadzie RP w Bernie podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości

  |   Ambasada RP w Bernie. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Ambasada RP w Bernie. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Ekscelencjo, Panie Ambasadorze,

Szanowna Pani Ambasadorowo,

Wszyscy Dostojni Zebrani Goście,

Szanowni Państwo,

 

Bardzo serdecznie dziękuję Państwu za przybycie z różnych zakątków Szwajcarii. Panu Ambasadorowi bardzo serdecznie chciałem podziękować i Jego Małżonce za zorganizowanie tego dzisiejszego spotkania tutaj właśnie, w budynku polskiej ambasady, polskiej misji dyplomatycznej, rezydencji ambasadora polskiego w Bernie, stolicy Szwajcarii.

 

Bardzo dziękuję za tę obecność, bo Państwo jako Polonia, Polacy tutaj w Szwajcarii, kontynuujecie wielką tradycję, która tu, w tym kraju – można powiedzieć – jest od stuleci. Bo tak wiele, wiele, wiele już dziesięcioleci upłynęło od czasu, kiedy tu, w Szwajcarii, pojawiły się, a często zostały do dzisiaj polskie ślady. Dziękuję bardzo serdecznie Państwu, którzy kultywujecie jako następcy Waszych poprzedników polskość tutaj, na szwajcarskiej ziemi. Dziękuję Towarzystwu Polskiemu w Zurychu, dziękuję Towarzystwu Polskiemu „Zgoda” – to organizacje, które tu, w Szwajcarii, istnieją od ponad 100 lat. Zostały utworzone jeszcze w XIX wieku i cały czas działają.

 

Ale dziękuję też tym organizacjom, które powstały współcześnie, a które dziś także przyczyniają się do budowy życia polskiego, polonijnego tutaj w Szwajcarii, w różnych kantonach, w różnych jej zakątkach – prowadzą działalność kulturalną, edukacyjną; to choćby Klub Miłośników Żywego Słowa, który prowadzi debaty polityczne, zapraszając na te spotkania ludzi, którzy współcześnie stanowią istotne postacie polskiego życia publicznego w kraju, po to, żeby opowiadać o Polsce, o sytuacji w kraju, żeby przedstawiać także różne poglądy.

 

Dziękuję także zespołom pieśni i tańca: dziękuję Zespołowi Pieśni i Tańca „Piast”, Polonijnemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Lasowiacy” ‒ dziękuję serdecznie za tę działalność, którą Państwo prowadzą. Dziękuję za wszystko, co robicie, aby gruntować tu, w Szwajcarii, polską kulturę. Aby polska młodzież i polskie dzieci, które bardzo często tutaj na tej ziemi się urodziły, były wychowywane w naszej, rodzimej tradycji. Żeby były Szwajcarami, którzy mają poczucie, że są także i Polakami. Że Polska jest również tą ich drugą Ojczyzną, chociaż w niej nie mieszkają.

 

Polska działalność, tak jak powiedziałem, ma w Szwajcarii ogromną tradycję. Szwajcaria jest państwem specyficznym, państwem, które zawsze było bezpieczne, odkąd Polacy tutaj się pojawiają ‒ przyjeżdżali tutaj właśnie dlatego, że to takie specyficzne miejsce w Europie, gdzie nie przetaczają się wojny, gdzie można się spokojnie rozwijać, gdzie można tworzyć, gdzie zarazem jest także duża tolerancja, gdzie mieszają się ze sobą różne religie i gdzie ludzie są życzliwie nastawieni do tych, którzy przyjeżdżają z zewnątrz, często chroniąc się przed wojną, przed prześladowaniami. To dlatego tutaj żył i bywał Ignacy Paderewski, to dlatego tutaj był i dokończył swoje życie Henryk Sienkiewicz, to dlatego także zmarł tutaj nasz bohater narodowy Tadeusz Kościuszko.

 

Stulecie śmierci Henryka Sienkiewicza obchodzimy w tym roku, dokładnie przypada ono jutro ‒ to był 15 listopada 1916 roku. Jeszcze dzisiaj udamy się z moją małżonką i z delegacją do Vevey po to, żeby właśnie w tym miejscu, gdzie zmarł Henryk Sienkiewicz, w setną rocznicę jego śmierci być. Przywieźliśmy zresztą ze sobą powieści Henryka Sienkiewicza, które chcemy Państwu tutaj w Szwajcarii zostawić – to oczywiście „Quo vadis”, które jest przedmiotem naszego narodowego czytania w tym roku w Polsce, to choćby „W pustyni i w puszczy” czy „Trylogia”, które chciałbym, żeby tu na miejscu były czytane polskim dzieciom i były czytane przez polskie dzieci i polską młodzież. Żeby z tymi naszymi historycznymi, ale tak bardzo ważnymi dla naszej tożsamości narodowej powieściami dzieci mogły się zapoznawać.

 

Bardzo serdecznie dziękuję Panu Ambasadorowi, który jest tutaj, w Szwajcarii, nowy, za to, że tak mocno zaangażował się we współpracę z Państwem. Pan Ambasador zapewnia mnie, że Państwo wspaniale działają, że jest zbudowany tym, jak bardzo silna jest Polonia, jak bardzo silna jest polskość tutaj w Szwajcarii. Jak bardzo zresztą są Państwo wrośnięci w tutejszą elitę społeczną, w elity szwajcarskie. Jak bardzo istotne miejsce w życiu publicznym także i Szwajcarii zajmują właśnie ludzie, którzy są z pochodzenia Polakami czy którzy wręcz z Polski przyjechali.

 

Bardzo serdecznie chciałem Państwu za to podziękować i prosić o jak najlepszą współpracę z Panem Ambasadorem, o życzliwość wobec Pana Ambasadora i Jego Małżonki. (…) Natomiast Państwu chciałem podziękować, że właśnie tacy jesteście, że pamiętacie o swojej Ojczyźnie, że pamiętacie o swoich korzeniach, a jednocześnie działając tutaj, wśród społeczeństwa szwajcarskiego, przynosicie Polsce dumę i chlubę. Bardzo za to dziękuję, bo to jest także budowanie dobrego imienia Rzeczypospolitej poza jej granicami. Proszę, żeby czynili to Państwo nadal. Różne prądy polityczne wieją, proszę Państwa, sytuacje się zmieniają, media podają różne informacje, czasem zupełnie niestworzone – proszę o to, żeby działali Państwo spokojnie i konsekwentnie, opowiadając o swojej Ojczyźnie i o tym, jaka ona rzeczywiście jest, jakie są jej ambicje, jakie jest jej miejsce także w historii Europy.

 

Bardzo mi także zależy na tym – nie ukrywam – żeby muzeum polskie w Rapperswil przetrwało i żeby nadal było w swoim miejscu. Byłem w tym muzeum razem z małżonką, zwiedzaliśmy je wczoraj, były przy tym również władze miejskie. Dzisiaj rozmawiałem na ten temat z Panem Prezydentem Konfederacji ‒ mam nadzieję, że w tej sprawie uda się znaleźć tak niezwykle potrzebną nić porozumienia z lokalną społecznością i lokalnymi władzami i że zamek w Rapperswil nadal będzie miejscem tak silnie z Polską i z polskością związanym. Proszę też zachęcać znajomych, przyjaciół, którzy przyjeżdżają do Państwa tutaj do Szwajcarii, żeby to muzeum odwiedzali, bo tylko wtedy, gdy Polska i Polacy będą tam obecni – także w tej zupełnie fizycznej formie – podkreślając także współczesność tego muzeum, jego współczesne znaczenie dla nas jako narodu, to tym samym to muzeum będzie miało legitymację do istnienia.

 

Bardzo serdecznie chciałem z tego miejsca jeszcze raz podziękować pani dyrektor Buchmann za to, że jest tam i całe serce swoje ‒ razem z mężem i zespołem wolontariuszy, którzy jej pomagają ‒ wkłada w to, aby muzeum mogło dobrze funkcjonować.

 

Bardzo serdecznie Państwu jeszcze raz dziękuję za tę wielką działalność, którą Państwo czynią dla Polaków tutaj, i dla Polski tym samym. Bardzo serdecznie dziękuję również za to wspaniałe spotkanie dzisiaj i mam nadzieję, że będziemy je sobie wszyscy razem długo wspominali. Dziękuję!

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.