Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 7 czerwca 2020

Wystąpienie Prezydenta w Wilczkowicach Górnych na Mazowszu

Dzień dobry Państwu!
 
Z wielką radością witam Pana Ministra, z wielką radością witam Pana Wojewodę, z wielką radością witam wszystkich przedstawicieli samorządu lokalnego i regionalnego tu, w tym szczególnym miejscu – nad Wisłą, nieopodal słynnej w całej Polsce elektrowni kozienickiej, ale przede wszystkim w miejscowości Wilczkowice Górne. Praktycznie rzecz biorąc naprzeciwko Maciejowic, które są po drugiej stronie Wisły.
 
Zobacz także: Prezydent zainaugurował budowę mostu w Wilczkowicach Górnych W momencie, który – jak widać – też jest dla mieszkańców bardzo radosny, dlatego że jesteśmy tu po to, by zainaugurować wielką – śmiało mogę mówić – niezwykle oczekiwaną od 81 lat inwestycję, a mianowicie: budowę mostu, który połączy dwa brzegi Wisły, który połączy w tym miejscu Mazowsze, który połączy właśnie Wilczkowice z Maciejowicami, ale przede wszystkim, który będzie niezwykle ważną i potrzebną mieszkańcom na przestrzeni 70 km przeprawą przez Wisłę.
 
Mamy most w Dęblinie, mamy most opodal Góry Kalwarii – już blisko Warszawy. Na tym bardzo długim odcinku, ponad 70-kilometrowym, nie ma żadnej przeprawy przez tę wielką rzekę, poza istniejącą niedaleko przeprawą promową. Ale nie trzeba nikomu tłumaczyć, jaka jest różnica między przeprawą promową a przeprawą mostową z prawdziwego zdarzenia.
 
W ramach programu „Mosty dla Regionów” zainaugurowanego przez rząd Zjednoczonej Prawicy i przeze mnie, trzy lata temu zapowiedzianego i rozpoczętego w 2018 roku także tu, właśnie w tym miejscu, zostanie wybudowany most na Wiśle, który połączy dwa jej brzegi, ułatwiając życie mieszkańcom.
 
Poza tym, że jest to jedna z 20 wielkich inwestycji mostowych w naszym kraju właśnie w ramach programu „Mosty dla Regionów”, jeden z 20 wielkich mostów w Polsce, które połączą brzegi różnych rzek – można powiedzieć, że ta inwestycja ma dwa oblicza. Z jednej strony – symboliczne. Powiedziałem 81 lat. Tak, powiedziałem tak nie bez przyczyny.
 
81 lat temu, dokładnie latem 1939 roku, tu, w Wilczkowicach, otwarto most, który wtedy nazywano mostem Maciejowickim. Wkrótce, zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej, został zniszczony i do tej pory, właśnie przez te 81 lat, nie został odtworzony. Most, który wtedy był budowany z myślą o wojnie – bo nie ma co się czarować.
 
Wtedy myślano o tym moście właśnie w znaczeniu strategicznym, wojskowym – taki był wtedy cel jego budowy. Był to tak naprawdę po prostu most dla wojska, by łatwiej było jednostkom wojskowym się przemieszczać z jednej strony Wisły na drugą. Prawdopodobnie też dlatego właściwie jako jeden z pierwszych mostów natychmiast po rozpoczęciu wojny został zniszczony, wysadzony.
 
Natomiast dziś mamy zupełnie inny cel. Dziś, gdy myślimy o tym moście, który wkrótce tu stanie, to bynajmniej nie mamy na myśli celów wojennych i wojskowych. Mamy na myśli cele finansowe – w prosty sposób ten most przelicza się na pieniądze, które będą tu płynęły do kieszeni mieszkańców regionu, samorządów z przyszłych inwestycji, które tu będą; z rozwoju gospodarczego; z tego, że łatwiej będzie o miejsca pracy po obu stronach Wisły; z tego, że będzie większa mobilność dla mieszkańców; z tego, że nie trzeba będzie jeździć dookoła – tak jak ja dzisiaj – kawał drogi, by się przedostać z jednej strony Wisły na drugą.
 
A więc most jest nie w związku z wojną, nie z żadnymi zamierzeniami zbrojnymi, bo dzisiaj jesteśmy państwem spokojnym i bezpiecznym, które nie dostrzega wokół żadnych poważnych zagrożeń, bo one nie istnieją. Dziś myślimy przede wszystkim w pierwszej kolejności o rozwoju gospodarczym, a także społecznym.
 
To – jak powiedziałem – miejsca pracy; to łatwiejszy dojazd do pracy z jednej strony Wisły na drugą; to łatwiejsze prowadzenie biznesu; to łatwiejszy przewóz towarów z jednej strony Wisły na drugą; to wreszcie łatwiejsze relacje międzyludzkie pomiędzy dwoma stronami rzeki, które – mam nadzieję – jeszcze bardziej zintensyfikują się w czasie, gdy ten most powstanie.
 
Kiedy powstanie? Z uśmiechem życzę Państwu i sobie, byśmy się tu spotkali w czerwcu 2025 roku, gdy ten most będzie otwierany. Z przyjemnością przyjadę – jeżeli tylko mnie zaprosicie – na otwarcie tego mostu i będę się wraz z Państwem ogromnie cieszył z tego, że on jest.
 
Już dzisiaj województwo przeznacza na ten cel właśnie z programu rządowego ogromne pieniądze. Dziś na przygotowanie projektowe, na przygotowanie pod tę inwestycję [przeznaczono] ponad 23 mln zł, by w efekcie wybudować ten most, który najprawdopodobniej będzie kosztował ponad 600 mln. W całym programie budowy tych 20 mostów w Polsce – w wielkim programie „Mosty dla Regionów” – jest to bardzo znacząca pozycja.
 
Jest to element programu inwestycyjnego dla Polski, o którym mówię w ostatnim czasie. Tak, to przekop przez Mierzeję Wiślaną – kanał przez Mierzeję Wiślaną – bardzo potrzebny ze względów strategicznych, gospodarczych, turystycznych, ale także prestiżowych. To Centralny Port Komunikacyjny – gigantyczna inwestycja, ale także bardzo potrzebna jako skok dziejowy w rozwoju infrastrukturalnym naszego państwa.
 
Ale są to właśnie także te inwestycje, które już absolutnie bezpośrednio służą ludziom, mieszkańcom, służą rozwojowi, zarabianiu, tworzeniu miejsc pracy. To właśnie takie inwestycje, jak wspomniane „Mosty dla Regionów” – 20 mostów w całej Polsce przez wielkie rzeki; to projekt budowy stu, a mam nadzieję – 200 przystanków kolejowych; to projekt budowy 100 obwodnic; to wszystkie te projekty, które mają bezpośrednio służyć ludziom.
 
One wszystkie składają się na wielki plan inwestycyjny najbliższych lat, bardzo realny. Bo dziś mamy czerwiec 2020 roku, a ten most – wierzę w to głęboko – będzie otwarty już za pięć lat. I już za pięć lat będą Państwo mogli się cieszyć tą przeprawą łączącą dwie strony Wisły.
 
Tego życzę Państwu, sobie, władzom lokalnym, regionalnym. Życzę, by ta inwestycja jak najszybciej się zaczęła i jak najszybciej z powodzeniem została zakończona. Wszystkiego dobrego!
 
Dziękuję.
Prezydent stoi na brzegu Wisły

Prezydent w Wilczkowicach Górnych

Poleć znajomemu